Τετάρτη 01 Μαϊου 2024
Αγχωτική νίκη για την Γουλβς (2-1), έσωσε τον βαθμό η Μπόρνμουθ (2-2)

Οι Λύκοι «δάγκωσαν» την Φούλαμ, ενώ ισόπαλες ήρθαν Μπόρνμουθ-Σέφιλντ (2-2) και Κρίσταλ Πάλας-Λούτον (1-1).

Μετά την επικράτηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Έβερτον, ακολούθησαν τρεις ακόμα αναμετρήσεις στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Γουλβς πήρε μια σημαντική νίκη επικρατώντας της Φούλαμ με 2-1.

Το σκορ άνοιξε ο Ραγιάν Αΐτ Νουρί στο 52′, ενώ το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε από αυτογκόλ του Τόμ Κέιρνι στο 67ο λεπτό της συνάντησης. Το τελικό 2-1 έκανε ο Άλεξ Ιβόμπι στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Σεμέδο, Μπουένο, Αΐτ Νουρί, Κίλμαν, Λεμινά, Γκόμες, Σαράμπια, Μπελεγκάρντ (10’ Ντόιλ), Νέτο (45+1’ Τότι), Φρέιζερ (76’ Ντόχερτι)

ΦΟΥΛΑΜ: Λένο, Καστάιν (80’ Μπρόια), Ανταρμαπιόγο, Ρόμπινσον, Μπάσεϊ, Ριντ (61’ Κέιρνι), Λούκιτς (69’ Τραορέ), Γουίλσον (69’ Παλίνια), Περέιρα (61’ Γουίλιαν), Ιβόμπι, Μουνίς

Σε ένα χορταστικό ματς με τέσσερα γκολ, Μπόρνμουθ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έμειναν ισόπαλες με σκορ 2-2. Η Σέφιλντ προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρματα των Γκουστάβο Χάμερ στο 27′ και Τζακ Ρόμπινσον στο 64′. Οι γηπεδούχοι όμως επέστρεψαν, μειώνοντας αρχικά σε 2-1 με τον Ντάνγκο Ουαταρά και ισοφαρίζοντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σε 2-2 με τον Ενές Ουνάλ.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Νέτο, Σμιθ (74’ Μπίλινγκ), Ζαμπάρνι, Μέπαμ, Κερκέζ (46’ Ουαταρά), Κουκ, Κρίστι (74’ Σκοτ), Κλάιφερτ (63’ Ουνάλ), Ταβερνιέ (63’ Σινιστέρα), Σολάνκε, Σεμένιο.

ΣΕΦΙΛΝΤ: Γκρμπιτς, Μπάλντοκ, Τράστι, Χάμερ, ΜακΜπέρνι (69’ Αχμέντχοντζιτς), Μπρέρετον Ντίας (80’ Οσούλα), Ρόμπινσον, Μπογκλ (69’ ΜακΑτί), Ντέιβις (46’ Βίνι Σόουζα), Όσμπορν, Αρμπλάστερ (80’ Νόργουντ)

Τέλος, Κρίσταλ Πάλας και Λούτον ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο σκορ, κάνοντας το 1-0 στο 11′ με τον Ζαν-Φιλίπ Ματετά, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κόλεϊ Γούντροου.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Τζόνστον, Μουνιόθ, Άντερσεν, Γουόρντ, Ρίτσαρντς, Μίτσελ, Γουόρτον (81’ Χιουζ), Λέρμα, Εζέ, Αγιού (72’ Αχαμαντά), Ματετά (80’ Εντουάρ).

ΛΟΥΤΟΝ: Καμίνσκι, Καμπορέ, Όσο (80’ Γούντροου), Μπερκ, Μενγκί (62’ Χασιόκα), Ντάουτι, Μπάρκλεϊ, Κλαρκ (86’ Τάουνσεντ), Τσονγκ (86’ Νέλσον), Ογκμπένε (86’ Μπέρι), Μόρις