Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή και πέρασε στον τελικό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με ανατροπή 3-1 σετ του Παναθηναϊκού και πέρασε στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (10/3, 20:15).

Πρόκριση στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας για τα φοβερά και τρομερά κορίτσια του Ολυμπιακού.

Οι ερυθρόλευκες κυριάρχησαν στον ημιτελικό επί του Παναθηναϊκού του οποίου και επικράτησαν με 3-1 σετ για να «τσεκάρουν» έτσι το εισιτήριο για τον τελικό του θεσμού εκεί όπου την Κυριακή (10/3, 20:15) θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με την ΑΕΚ, η οποία νωρίτερα απέκλεισε με 3-0 σετ τον Άρη.

Ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και έφτασε με ανατροπή στη νίκη – πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το ματς καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με +6 (19-13). Το τριφύλλι βρέθηκε στο 24-21 και παρά το γεγονός πως έχασε δύο set ball έφτασε τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-23. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 18-18. Σε εκείνο το σημείο «έτρεξαν» ένα 7-4 φτάνοντας στο 1-1 με το 25-22.

Το τρίτο και το τέταρτο σετ ήταν πολύ πιο εύκολη υπόθεση για τις «ερυθρόλευκες». Από το 12-11 οι αθλήτριες του Λορέντζο Μιτσέλι πάτησαν… γκάζι στο τρίτο σετ και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους, παίρνοντας σερί «μεγάλους» πόντους απ’ το μπλοκ (που εγκλώβισε την Άτκινσον) και την Κούμπουρα.

Στο δε τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός έκανε… πάρτι σε επίθεση κι άμυνα, πήρε διαφορά 10 πόντων (20-10) κι έφτασε σε ένα άνετο 25-14, απέναντι στον Παναθηναϊκό που είχε… παραδώσει πνεύμα, φτάνοντας στη μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Νωρίτερα η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε στα δύο πρώτα σετ απέναντι στον Άρη τα οποία κατέκτησε οριακά μέσα από μίνι-ανατροπές (25-23, 25-23), ενώ στο τρίτο επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της φτάνοντας στο 3-0 με 25-15. Κορυφαία για την Ένωση ήταν η Στράντζαλη που μέτρησε 22 πόντους, ενώ άλλους 15 πρόσθεσε η Τσάριτς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των ημιτελικών του Final-4 στο Κύπέλλο Βόλεϊ Γυναικών έχουν ως εξής: