Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Διπλό πρόκρισης για την Φενερμπαχτσέ (3-0), πήρε τη ματσάρα η Φιορεντίνα (4-3)

Η Φενερμπαχτσέ επικράτησε εκτός έδρας της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ με 3-0 και είναι με το… ενάμιση πόδι στους «8» του Conference League.

Τεράστιο βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Europa Conference League έκανε η Φενερμπαχτσέ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ με 3-0.

Οι Τούρκοι άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Μπατσουαγί και στο 84’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Όστερβολντ.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σκοράρουν και να μπουν ξανά στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις η Φενερμπαχτσέ έκανε το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάντιτς.

Στη Βουδαπέστη η Φιορεντίνα με επική ανατροπή επικράτησε της Μακάμπι Χάιφα με 4-3. Ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με τον Νζόλα μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι γύρισαν τούμπα το ματς με τους Σεκ (12’) και Κίντα (29’). Στο 59’ ο Μπελτράν ισοφάρισε σε 2-2, αλλά στο 67’ η Μακάμπι έκανε το 3-2 με τον Καλάιλι. Η Φιορεντίνα, όμως, δεν τα παράτησε. Απάντησε άμεσα με τον Μαντραγκόρα στο 73’ για το 3-3 και στο 90+5’ έκανε την ολική ανατροπή με τον Μπαράκ. Ένα γκολ που της έδωσε τη νίκη με 4-3.

Τέλος, στην Ελβετία Σερβέτ και Βικτόρια Πλζεν έμειναν στο 0-0 και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς, που θα γίνει στην Τσεχία.