Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Ίντερ – Τζένοα 2-1: Με… σπασμένα τα φρένα οι Νερατζούρι

H Ίντερ έφτασε τις 9 συνεχόμενες νίκες στη Serie A και ξέφυγε στο +15 από την δεύτερη Γιουβέντους.

Την ξέφρενη πορεία της στη φετινή Serie A συνεχίζει η Ίντερ. Οι Νερατζούρι χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα επικράτησαν εντός έδρας της Τζένοα με 2-1 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 27η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Με αυτή τη νίκη ξέφυγαν στο +15 από την δεύτερη Γιουβέντους, μετά την ήττα της «Μεγάλης Κυρίας» από την Νάπολι με 2-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 30’ με τον Κριστιάν Ασλάνι, μετά από τη φοβερή ασίστ του Αλέξις Σάντσες. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Χιλιανός σούπερ σταρ από δημιουργός έγινε εκτελεστής και με πέναλτι έκανε το 2-0 για την Ίντερ.

Οι φιλοξενούμενοι στο 54’ μείωσαν σε 2-1 με δυνατό σουτ του Βάσκεζ στο 54’. Δώδεκα λεπτά αργότερα μάλιστα πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Βιτίνια, ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.  Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης η Τζένοα προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε, με την Ίντερ να παίρνει τη νίκη με 2-1 και να ξεφεύγει στο +15.

Οι συνθέσεις:

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Ντε Φράι, Ντάμφρις (46’ Νταρμιάν), Ντιμάρκο (65’ Ατσέρμπι), Παβάρ (73’ Μπίσεκ), Κάρλος Αουγούστο, Μχιταριάν, Μπαρέλα, Ασλάνι, Σάντσες (65’ Τουράμ), Λαουτάρο Μαρτίνες (76’ Αρναούτοβιτς)

ΤΖΕΝΟΑ: Μαρτίνεθ, Ζαμπέλι (88’ Εκουμπάν), Μπάνι, Μαρτίν (63’ Σπενς), Βάσκες, Ντε Βίντερ, Μπαντέλι, Φρέντρουπ (46’ Στρόουτμαν), Γκούντμουντσον, Μεσίας (63’ Βιτίνια), Ρετέγκι

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Λάτσιο – Μίλαν 0-1 (88′ Οκαφόρ)
Ουντινέζε – Σαλερνιτάνα 1-1 (45+3′ Καμαρά / 10′ Τσαουνά)
Μόντσα – Ρόμα 1-4 (87′ Καρμπόνι / 38′ Πελεγκρίνι, 42′ Λουκάκου, 63′ Ντιμπάλα, 82′ πέν. Παρέδες)
Τορίνο – Φιορεντίνα 0-0
Βερόνα – Σασουόλο 1-0 (79′ Σβιντέρσκι)
Φροζινόνε – Λέτσε 1-1 (45+2′ Σεντιρά / 61′ αυτ. Τσεροφολίνι)
Έμπολι – Κάλιαρι 0-1 (69′ Γιάνκτο)
Αταλάντα – Μπολόνια 1-2 (28′ Λούκμαν / 57′ πέν. Ζιρκζέ, 61′ Φέργκιουσον)
Νάπολι – Γιουβέντους 2-1 (42′ Κβαρατσχέλια, 88′ Ρασπαντόρι / 81′ Κιέζα)
Ίντερ – Τζένοα 2-1 (30′ Ασλάνι, 38′ Σάντσες / 54′ Βάσκες)