Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Ρόμα - Ίντερ 2-4: «Χόρεψε» στη βροχή και έκανε αποφασιστικό βήμα τίτλου!

Ρόμα – Ίντερ 2-4: «Χόρεψε» στη βροχή και έκανε αποφασιστικό βήμα τίτλου!

Η Ίντερ με ανατροπή στην ανατροπή επικράτησε της Ρόμα με 4-2 και βρίσκεται πλέον στο +7 από τη δεύτερη Γιουβέντους.

Η Ίντερ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Ρόμα (4-2), για την 24η αγωνιστική της Serie A κι έφυγε από το «Ολίμπικο» με τους τρεις βαθμούς της νίκης, κάνοντας ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του φετινού Σκουντέτο.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι είναι το απόλυτο αφεντικό στη φετινή Serie A.

Oι νερατζούρι άνοιξαν το σκορ στο 17′ με την κοντινή κεφαλιά του Ατσέρμπι, με τους τζαλορόσι, όμως, να αντιδρούν και να κάνουν την ανατροπή πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο 28ο λεπτό, ο Μαντσίνι με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Ζόμερ και ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 44′ ο Ελ Σαραουί, εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Πελεγκρίνι και με δυνατό σουτ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ωστόσο, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι απέδειξε γιατί είναι το πρώτο φαβορί για τον φετινό τίτλο κι έφερε το ματς τούμπα μέσα σε 7 λεπτά. Στο 49′ ο Τουράμ πλάσαρε ωραία κι έγραψε το 2-2, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Ανχελίνιο έκανε την προβολή και άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-2.

Η Ρόμα πίεσε στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης για να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο ο Ζόμερ αντέδρασε εξαιρετικά στις προσπάθειες των Ντιμπάλα κα Σπινατσόλα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μπαστόνι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα αφού μετά από ατομική προσπάθεια σκόραρε για το 4-2, υποχρεώνοντας τον Ντε Ρόσι στην πρώτη του ήττα ως προπονητής των Τζαλορόσι.

Οι συνθέσεις:

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Κάρσντορπ, Χούισεν, Κριστάντε (61’ Μποβέ), Πελεγκρίνι (76’ Μπαλντάντσι), Ανχελίνιο (61’ Σπινατσόλα), Παρέδες, Ανχελίνιο, Ελ Σααραουί (76’ Ζαλέβσκι), Ντιμπάλα (87′ Αζμούν), Λουκάκου

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ, Ντιμάρκο (75’ Αουγούστο), Ατσέρμπι (63’ Ντε Φράι), Μπαζτόνι, Νταρμιάν (75’ Ντάμφρις), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μχιταριάν, Τουράμ (87′ Σάντσες), Λαουτάρο Μαρτίνες (75’ Αρναούτοβιτς)

Οργή λαού κατά Αλαφούζου και Τερίμ: «Μόνο πίκρες αυτός ο θίασος, ντροπή σας» (pics+vid)

«Έκρηξη» και στα social media κατά του ιδιοκτήτη και του προπονητή του Παναθηναϊκού για τη νέα αποτυχημένη χρονιά.