Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Σπανούλης: «Με τέτοια άμυνα είναι αδύνατο να νικήσεις εκτός έδρας αγώνα»

Απογοητευμένος από την αμυντική συμπεριφορά της ομάδας του εμφανίστηκε στις δηλώσεις του ο Βασίλης Σπανούλης.

Το Περιστέρι ηττήθηκε από την Καρσίγιακα με σκορ 93-88 στην 3η αγωνιστική της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Μια ήττα που έχει φέρει στο 0-3 το Περιστέρι και με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά στην πρόκριση στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο Βασίλης Σπανούλης δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος από την αμυντική προσπάθεια της ομάδας του, τονίζοντας ότι καμία ομάδα δεν μπορεί να νικήσει εκτός έδρας έτσι. «Δεν μπορείς να κερδίσεις τέτοια ματς αν δεν παίζεις καλά και στα 40 λεπτά», πρόσθεσε μεταξύ άλλων.

Οι δηλώσεις που έκανε ο Βασίλης Σπανούλης:

«Συγχαρητήρια στην Καρσίγιακα, στα πιο κρίσιμα λεπτά του αγώνα κι ενώ ήμασταν 7 πόντους μπροστά στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, καταρρεύσαμε κυρίως στην άμυνα και χωρίς λόγο. Και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια με την Τενερίφη και τη Χάποελ ενώ παίζαμε καλά ξαφνικά σταματήσαμε. Δεν μπορείς να κερδίσεις τέτοια ματς αν δεν παίζεις καλά και στα 40 λεπτά.

Δεν μπορώ να παραπονεθώ για την προσπάθεια των παικτών μου, όμως με τέτοιου είδους άμυνα είναι σχεδόν αδύνατο να νικήσεις εκτός έδρας αγώνα. Δώσαμε πολλά τρίποντα στην Καρσίγιακα ενώ είχαμε πει πως δεν θέλουμε να τους τα δώσουμε στην έδρα τους και σε πολλές καταστάσεις δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Επιθετικά σκοράραμε 88 πόντους, είναι καλή συγκομιδή. Το πρόβλημα ήταν η άμυνα, δεν παίξαμε καλά στην άμυνα».

Μεντιλίμπαρ: «Δεν έχει τελειώσει τίποτα, έχει γίνει η μισή δουλειά»

Απόλυτα ψύχραιμος ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μετά τον θρίαμβο του Ολυμπιακού επί της Άστον Βίλα.