Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Αρκάς – Ολυμπιακός 3-0: Δεν τα κατάφεραν στη Σμύρνη οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Αρκάς στην Τουρκία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του CEV Cup.

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Αρκάς στην Τουρκία καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ και έμεινε εκτός των ημιτελικών του CEV Cup.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν ανταγωνιστικοί και στα τρία σετ, πίεσαν τον τουρκικό σύλλογο, όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν την υπέρβαση.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά, επιβάλλοντας τον ρυθμό του και χτίζοντας ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε και τους τέσσερις πόντους. Η Αρκάς όμως έδειξε τη δύναμή της και ισοφάρισε σε 20-20, ενώ πέρασε μπροστά με 23-22, διαμορφώνοντας και το 25-23 για να κάνει το 1-0 και να προηγηθεί.Οι Τούρκοι μπήκαν με την ίδια ορμή στο δεύτερο σετ, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 10-6, όμως ένα τάιμ άουτ του Καστελάνι άλλαξε την εικόνα των Ερυθρόλευκων που με μαχητικό πνεύμα κατάφεραν όχι μόνο να πλησιάσουν, αλλά και να περάσουν μπροστά με 14-13. Οι γηπεδούχοι όμως δεν πτοήθηκαν, γύρισαν το ματς και έκαναν το 2-0 χάρη στο 25-22.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Καμία ομάδα δεν έκανε πίσω και δεν άφηνε την άλλη να χτίσει διαφορά, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 10-9. Η Αρκάς πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 14-11 και έκτοτε οι Πειραιώτες κυνηγούσαν στο σκορ. Όσον κι αν πίεσαν δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή, με τους Τούρκους να φτάνουν στο 25-21 και να διαμορφώνουν το τελικό 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-22, 25-21)

Ολυμπιακός: Η «τρελή» πορεία, η πρόκληση και τα ελληνικά νιάτα

Το μέλλον χαμογελά πλατιά και υπόσχεται ακόμη περισσότερα.