Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Θέλτα – Χιρόνα 0-1: «Απόδραση» και επιστροφή στην κορυφή

Με γκολ του Πόρτου η Χιρόνα επικράτησε εκτός έδρας της Θέλτα με 1-0 και επέστρεψε στην κορυφή της La Liga.

Στην κορυφή της La Liga ανέβηκε ξανά η φοβερή και τρομερή Χιρόνα η οποία κατάφερε να αποδράσει με την νίκη από την έδρα της Θέλτα με 1-0.

Σημαντική νίκη για την Χιρόνα, που επέστρεψε στην πρώτη θέση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι καταφέρνοντας να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Πόρτου στο 20′ της αναμέτρησης. Δέκα λεπτά αργότερα η Θέλτα έφτασε μια ανάσα από το 1-1 με τον Λάρσεν να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό ήταν σειρά του Τάσου Δουβίκα να απειλήσει με τον Έλληνα φορ να φεύγει στην κόντρα ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ήταν βιαστικό και άστοχο. Στην επανάληψη το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο με την Χιρόνα να διατηρεί το προβάδισμα της μέχρι το φινάλε παίρνοντας έτσι ακόμη ένα πολύτιμο τρίποντο.

Οι συνθέσεις:

ΘΕΛΤΑ: Γκουαΐτα, Μινγκέθα, Ουνάι Νούνιες, Σταρφέλτ (78′ Ντότορ), Ντομίνγκες, Μάνου Σάντσεθ (66′ Ρίστιτς), Τάπια (78′ Ροντρίγκες), Ντε Λα Τόρε (66′ Τζάιλσον), Άσπας, Δουβίκας, Λάρσεν

ΧΙΡΟΝΑ: Γκαζανίγκα, Κόουτο, Αρνάου Μαρτίνες, Μπλιντ, Γκουτιέρες, Χερέρα, Αλέις Γκαρσία, Τσιγκάνκοφ (83′ Βάλερι), Πόρτου (69′ Μάρτιν), Σαβίνιο, Ντόβμπικ

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής της La Liga

Αλμερία – Αλαβές 0-3 (10′, 88′ Ομοροντιόν, 52′ πέν. Ριόχα)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ράγιο Βαγεκάνο 0-0

Λας Πάλμας – Ρεάλ 1-2 (53′ Μουνιόθ / 65′ Βινίσιους, 84′ Τσουαμενί)

Μπαρτσελόνα – Βιγιαρεάλ 3-5 (60′ Γκιντογάν, 68′ Πέδρι, 71′ αυτ. Μπαγί/ 41′ Ζ. Μορένο, 54′ Ακομάς, 84′ Γκέντες, 90+9′ Σέρλοτ, 90+12′ Μοράλες)

Μαγιόρκα – Μπέτις 0-1 (45+1′ Αλτιμίρα)

Θέλτα – Xιρόνα 0-1 (20′ Πόρτου)

28/01 17:15 Κάντιθ – Αθλέτικ
28/01 19:30 Σεβίλλη – Οσασούνα
28/01 22:00 Ατλέτικο – Βαλένθια
29/01 22:00 Χετάφε – Γρανάδα

Ο άθλος του Ολυμπιακού και το απίστευτο 10/11 της Άστον Βίλα! (pic)

Η πιο ακριβή ενδεκάδα των ημιτελικών του Europa Conference League αποδεικνύει γιατί το «διπλό» που πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Μπέρμιγχαμ είναι ένας πραγματικός ποδοσφαιρικός άθλος