Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Απόλλων Πάτρας - Παναθηναϊκός 55-87: Εύκολο βράδυ πριν την «διαβολοβδομάδα»

Απόλλων Πάτρας – Παναθηναϊκός 55-87: Εύκολο βράδυ πριν την «διαβολοβδομάδα»

Περίπατος για τον Παναθηναϊκό, που επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα Πάτρας με 87-55 για την Basket League.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε το χρέος του στην Πάτρα, αφού επικράτησε του τοπικού Απόλλωνα με 55-87 για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Οι Πράσινοι, οι οποίοι είχαν τον Καλαϊτζάκη για πρώτο σκόρερ με 18 πόντους, πανηγύρισαν την 16η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και συνέχισαν την αψεγάδιαστη πορεία τους, έχοντας το απόλυτο των νικών.

Το «τριφύλλι» πλέον στρέφει την προσοχή του στην διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας που ακολουθεί. Από την άλλη, οι Πατρινοί παραμένουν στην τελευταία θέση με ρεκόρ 3-13.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εκρηκτικό ξεκίνημα στο ματς, με τον Ντίνο Μήτογλου να πετυχαίνει 12 από τους 16 πόντους του Παναθηναϊκού, δίνοντας προβάδισμα εννέα πόντων (7-16) στην ομάδα του. Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ο Απόλλωνας δεν είχε ούτε τις λύσεις αλλά ούτε και την ποιότητα προκειμένου να φανεί περισσότερο ανταγωνιστικός. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα 15 πόντων με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (11-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους εννέα πόντους (21-30) με επιμέρους 10-5, όμως δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Καλαϊτζάκης ήταν και πάλι επιδραστικός για την ομάδα του και ήταν από τους καλύτερους για το επιμέρους 17-2 το οποίο έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +24 (23-47) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (29-49).

Έκτοτε το ματς πήρε χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας. Η διαφορά έφτασε και στους 28 πόντους (36-64 στο 25′) και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κρατήσει δυνάμεις ενόψει της διαβολοβδομάδας και γι’ αυτόν τον λόγο δεν… πιέστηκε ιδιαίτερα στο να «πατήσει» το πόδι στο γκάζι. Έκλεισε την 3η περίοδο στο +27 (44-71) με τον Χουάντσο να βοηθάει στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ώστε να φτάσει η διαφορά και στους 32 πόντους (44-76) στο 32′, η οποία ήταν και η μεγαλύτερη στο ματς. Στην συνέχεια, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε την διαχείριση και τελικά πήρε την νίκη με 22 πόντους διαφορά, με τον Ερνανγκόμεθ θα φτάνει τους 12 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26, 29-49, 44-71, 55-87

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 5 (2/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπιμπς 11 (5/15 σουτ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γκιουζέλης, Σαλούστρος 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (4/7 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 5 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βησσαρίου 2 (1/5 σουτ), Όσμπορν 9 (1), Καφέζας 3 , Κογιόνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 2, Ναν 13 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 19:52), Λεσόρ 10 (5/6 δίποντα), Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 2 (1/8 σουτ), Αντετοκούνμπο 3 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας