Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Η «συγγνώμη» του Μπαρτζώκα και η αποθέωση από τους οπαδούς του Ολυμπιακού!

Ένα ιδιαίτερο σκηνικό εκτυλίχθηκε κατά την αναχώρηση της αποστολής του Ολυμπιακού μετά την ήττα από την Μπασκόνια

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του σε ισπανικό έδαφος υπέστη ο Ολυμπιακός, που είδε την Μπασκόνια να επικρατεί με σκορ 80-69 στη «Fernando Buesa Arena», στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague. Στο 11-10 έπεσαν οι Ερυθρόλευκοι, στο 11-10 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι.

Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν μια συνολικά κακή εμφάνιση, έκαναν πολλά λάθη τα οποία πλήρωσαν, έχασαν ξανά αρκετά σουτ κοντά στο καλάθι και δεν μπόρεσαν να περιορίσουν αμυντικά τους Βάσκους, οι οποίοι έβαλαν με τη σειρά τους μεγάλα σουτ και καθάρισαν στην τέταρτη περίοδο το ματς.

Η απολογία του Μπαρτζώκα

Το κλίμα στους Πειραιώτες ήταν βαρύ το βράδυ της Παρασκευής (12/1), μέχρι η αποστολή να φτάσει στο αεροδρόμιο για να ξεκινήσει το ταξίδι της επιστροφής στην Ελλάδα. Στην διάρκεια της αναχώρησης της αποστολής των «ερυθρόλευκων» από την Ισπανία, οι περίπου 100 οπαδοί του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στο πλευρό της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, θέλησαν να τονώσουν με χειροκρότημα το ηθικό των παικτών.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο προπονητής του Ολυμπιακού, μάλιστα, ευχαρίστησε τους οπαδούς για την υποστήριξή τους και τους ζήτησε συγγνώμη για τις δύο ήττες από Μπαρτσελόνα και Μπασκόνια, αλλά και για την εμφάνιση της ομάδας του.

Για την ιστορία, αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά που ο Ολυμπιακός έγραψε 0-2 στις 47 «διαβολοβδομάδες» της EuroLeague από το 2016/17 κι έπειτα.

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).