Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Oλυμπιακός – Ρίγα 53-72: Ηττήθηκε και δυσκολεύει πολύ η πρόκριση

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού ηττήθηκε από τη Ρίγα με 53-72 και πλέον χρειάζεται νίκη στη Λετονία με 20+ πόντους για να προκριθεί στη φάση των «16» του EuroCup Women.

Την ήττα με 72-53 από την ΤΤΤ Ρίγα, στην πρώτη «μάχη» της φάσης των «32» του Eurocup, γνώρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ.

Στο κρίσιμο πρώτο ματς των «32» της διοργάνωσης, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας είχαν εξ αρχής δύσκολο έργο κόντρα στην ισχυρή λετονική ομάδα, «πάλεψαν», αλλά δεν βρήκαν τις λύσεις, σε επίθεση και άμυνα, ενώ δέχθηκαν 12 τρίποντα και είχαν μόλις 2/15 (15/35 δίποντα), γνωρίζοντας την ήττα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού θα δώσουν τη ρεβάνς των «32» του Eurocup στις 20/12, στην έδρα της TTT Ρίγα.

Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στο πρωτάθλημα της Α1, αφού την Κυριακή (17/12), αντιμετωπίζουν την Ελευθερία Μοσχάτου στο ΣΕΦ, για την 9η αγωνιστική.

Με λέι απ της Γουίλιαμς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-2, στο 7:19, όμως η ΤΤΤ Ρίγα κατάφερε και έφτασε στο +9 (8-17). Η Βίτολα μείωσε σε 17-11, με τρίποντο (1:56), αλλά η λετονική ομάδα ξέφυγε με 11 πόντους, για το 24-13 της πρώτης περιόδου. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας «μπήκαν» νωθρά στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκαν πίσω με 21 πόντους (14-35). Με τρίποντο της Νικολοπούλου από τη γωνία, 2:56 για το ημίχρονο, ο Θρύλος μείωσε σε 39-23, με την Χριστινάκη να πετυχαίνει δύο βολές (1:06), για το 43-27. Με λέι απ της Βίτολα (0:06), οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 43-29, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε βελτιωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 6:28, η Χριστινάκη μείωσε σε 47-35, με την Τόμπιν να μαζεύει τη διαφορά στο -10 (37-47), στο 5:53. Με δύο διαδοχικά τρίποντα, η ΤΤΤ Ρίγα «ανέβηκε» ξανά στο +16 (37-53), με την Τόμπιν να σημειώνει 2/2 βολές, στο 4:30, για το 53-39. Νέο τρίποντο των φιλοξενούμενων και -17 (39-56) οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, με την Χριστινάκη να μειώνει σε 60-45, με δύο εύστοχες βολές (0:08). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Κάντζι μείωσε σε 60-47, στο 9:18, ενώ η Γουίλιαμς σε 62-51, στο 5:24. Στα τελευταία πέντε λεπτά, τα κορίτσια του Θρύλου δεν βρήκαν τις λύσεις και έτσι, ηττήθηκαν με 72-53.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 29-43, 45-60, 53-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Χριστινάκη 10, Νικολοπούλου 7(1), Τόμπιν 10, Βίτολα 9(1), Γουίλιαμς 11, Κάντζι 2, Καρλάφτη 2, Κολλάτου 2, Σπυριδοπούλου, Σύρρα

Αυτός έκανε άνω – κάτω την Άστον Βίλα

Ο Αλβανός επιθετικός, Έρνεστ Μούτσι προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα της αγγλικής ομάδας και η Μπεσίκτας πλήρωσε δέκα εκατ. ευρώ στην Λέγκια για να τον αποκτήσει