Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Στουτγάρδη – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-1: Δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο της Άιντραχτ η ομάδα του Αλόνσο

Στουτγκάρδη και Μπάγερ Λεβερκούζεν έμειναν στο 1-1 – Η ομάδα του Τσάβι Αλόνσο δεν εκμεταλλεύτηκε τη νίκη της Άιντραχτ απέναντι στην Μπάγερν.

Σε ένα παιχνίδι ανάμεσα στις δύο εκπλήξεις της φετινής Bundesliga, Στουτγάρδη και Μπάγερ Λεβερκούζεν έμειναν στο 1-1, με την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο να διατηρείται μεν στην κορυφή του πρωταθλήματος, αλλά να μην εκμεταλλεύεται το δώρο που της έκανε χθες η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, όταν νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 5-1.

Με το βαθμό της ισοπαλίας καμία από τις δύο ομάδες δεν έμεινε ικανοποιημένη, με τη Λεβερκούζεν στο +4 από την Μπάγερν Μονάχου στην κορυφή της Bundesliga, αλλά με παιχνίδι λιγότερο, ενώ η Στουτγάρδη έμεινε στο -5 από την κορυφή.

Θα μπορούσε να αυξήσει τη διαφορά από την Μπάγερν, αλλά δεν τα κατάφερε η Λεβερκούζεν.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκπληκτικοί στο πρώτο ημίχρονο, έφτασαν το εξωφρενικό νούμερο των 2.96xgoals και τελικά προηγήθηκαν με τον Φίριχ στο 40ο λεπτό για το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά της Λεβερκούζεν να απειλήσει, ισοφάρισε γρήγορα, με τον Βίρτς να κάνει το 1-1 στο 47′, όμως στο παιχνίδι δεν σημειώθηκε άλλο γκολ, παρά τις 42 τελικές των δύο ομάδων και τα 6.32 συνολικά xgoals.

Με την ισοπαλία η Λεβερκούζεν έφτασε τους 36 βαθμούς μετά από 14 αγωνιστικές (δεύτερη σερί ισοπαλία μετά το 1-1 με την Ντόρτμουντ) και η Στουγάρδη βρίσκεται πλέον στην 3η θέση με 31 βαθμούς. Κερδισμένη παρά την χθεσινή 5άρα από την Άιντραχτ η Μπάγερν Μονάχου που με παιχνίδι λιγότερο έχει τη δυνατότητα να μειώσει στον πόντο από την κορυφή.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Νίμπελ, Φάγκνομαν (86′ Ρουό), Άντον, Ζαγκαντού, Μίτελστετ (77′ Στεργίου), Μιγιότ (66′ Σιλάς), Στίλερ, Καραζόρ, Φίριχ (77′ Λέβελινγκ), Ουντάβ (85′ Τζέονγκ), Γκιρασί

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Κοσουνού, Τα, Ταπσομπά, Φρίμπονγκ, Τζάκα, Παλάσιος (85′ Ινκαπιέ), Γκριμάλντο, Αντλί (66′ Χόφμαν), Μπόνιφεϊς (73′ Σικ), Βιρτς