Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Ρόμα – Φιορεντίνα 1-1: Επεισοδιακό παιχνίδι με τρεις κόκκινες - Χαμός για την τετράδα

Ρόμα – Φιορεντίνα 1-1: Επεισοδιακό παιχνίδι με τρεις κόκκινες – Χαμός για την τετράδα

Η Ρόμα προηγήθηκε με τον Λουκάκου στο 5’, αλλά η Φιορεντίνα ισοφάρισε με τον Μαρτίνες στο 66’ – Κόκκινες για Ζαλέφσκι, Λουκάκου και Μιλένκοβιτς.

Ρόμα και Φιορεντίνα προσέφεραν ένα κλασσικό ιταλικό με παιχνίδι, με ένταση, κόκκινες και με το τελικό 1-1 να φέρνει τους «Τζιαλορόσι» στην προνομιούχο τέταρτη θέση, δημιουργώντας μία ουρά 5 ομάδων σε απόσταση 2 βαθμών για την είσοδο στην τετράδα της Serie A.

Με την ισοπαλία η Ρόμα πήγε στους 25 βαθμούς, 4η στην ισοβαθμία με την Μπολόνια και ακολουθούν Νάπολι και Φιορεντίνα με 24, ενώ η Αταλάντα έχει 23.

Η Ρόμα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής κόντρα στη Φιορεντίνα και κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Λουκάκου μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα. Αυτό ήταν το 7ο γκολ στη φετινή Seria A για τον Βέλγο επιθετικό, που δείχνει να έχει βρει τα πατήματά του στη Ρώμη.

Η στιγμή που γύρισε το παιχνίδι υπέρ της Φιορεντίνα ήταν η αποβολή του Ζαλέφσκι στο 64ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από εκείνο το σημείο και μετά οι «Βιόλα» ανέβασαν ρυθμό παίζοντας με παίκτη παραπάνω και κατάφεραν να ισοφαρίσουν άμεσα, με κεφαλιά του Μαρτίνες στο 66ο λεπτό.

Η Ρόμα έμεινε με 9 παίκτες προς το τέλος του αγώνα, καθώς ο σκόρερ της ομάδας του Μουρίνιο, Λουκάκου αντίκρισε από τον διαιτητή απευθείας κόκκινη κάρτα για «εγκληματικό» μαρκάρισμα με τις τάπες στο 87′. Το παιχνίδι είχε ακόμη μία κόκκινη κάρτα αυτή τη φορά για παίκτη της Φιορεντίνα. Ο Μιλένκοβιτς που δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό στην αναμέτρηση δέχθηκε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή, αμέσως μετά το σφύριγμα της λήξης.

ΡΟΜΑ: Ρούι Πατρίσιο, Μαντσίνι, Γιορέντε, Εντικά, Κρίστενσεν, Κριστάντε, Παρέδες, Πελεγκρίνι (85΄ Μποβέ), Ζαλέφσκι, Ντιμπάλα (24΄Αζμούν – 62΄ Ελ Σαράουι), Λουκάκου

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσιάνο, Καγιόντε (81΄Λοπέζ), Μαρτίνεζ, Ρανιέρι, Μπιράγκι, Αρτούρ, Ντάνκαν, Ικονέ (72΄ Γκονζάλες), Μποναβεντούρα (78΄ Σοτίλ), Κουαμέ, Ενζολά

Κάλιαρι-Σασουόλο (21:45)

Ολυμπιακός – Λαμία 4-1: «Μάγος» ο Ποντένσε…

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Ποντένσε, που είχε γκολ και ασίστ, επικράτησε με 4-1 της Λαμίας και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο κρίσιμο παιχνίδι με την Άστον Βίλα – Τσικίνιο, Ναβάρο και Αλεξανδρόπουλος τα άλλα τρία γκολ.