Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Σίτι (2-1) – Μεγάλο τρίποντο για την Έβερτον κόντρα στην Τσέλσι (2-0)

Η Σίτι επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Λούτον και επέστρεψε στις νίκες – Μεγάλη νίκη για την Εβερτον απέναντι στην Τσέλσι με 2-0 – Η Φούλαμ διέλυσε την Γουέστ Χαμ.

Τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη ήταν πάρα πολλά για τη Μάντσεστερ Σίτι που επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας δύσκολα και με ανατροπή της Λούτον, εκτός έδρας, με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Premier League.

Γύρισε τούμπα το ματς και πήρε το τρίποντο η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Οι νεοφώτιστοι σκόραραν τους «πολίτες» στο φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Αντεμπάγιο να κάνει το 1-0 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα όμως απάντησαν άμεσα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς σε διάστημα τριών λεπτών έκαναν την ανατροπή. Ο Μπερνάρντο Σίλβα ισοφάρισε σε 1-1 στο 62′, με τον Τζακ Γκρίλις στο 65′ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Τρίτη σερί νίκη για την Έβερτον που ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφού επιβλήθηκε με σκορ 2-0 της Τσέλσι που συνεχίζει να παραπαίει. Η… ιστορία του ματς γράφτηκε στο δεύτερο μέρος, με τον Ντουκουρέ να κάνει το 1-0 στο 54′ και τον Ντόμπιν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να σημειώνει το 2-0.

Τέλος, άλλη μία ευρεία νίκη για τη Φούλαμ που διέλυσε με σκορ 5-0 τη Γουέστ Χαμ εντός έδρας. Τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο για τους «κότατζερς» με δράστες τους Χιμένες (22′), Γουίλιαν (31′) και Ανταραμπιόγιο (40′). Το τελικό 5-0 διαμόρφωσαν οι Γουίλσον (60′) και Κάρλος Βινίσιους (88′).