Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Περιστέρι – Απόλλων Πάτρας 90-57: Διέλυσε τους Πατρινούς η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη

Ένα εύκολο βράδυ είχε το Περιστέρι, που διέλυσε με σκορ 90-57 τον Απόλλωνα Πάτρας.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών, σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και πήρε πολύ άνετα τη νίκη με 90-57, παραμένοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Αρη.

Φοβερή εμφάνιση και… διασυρμός

Από την άλλη, οι Αχαιοί γνώρισαν την όγδοη διαδοχική ήττα τους (μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί της Καρδίτσας) και συνεχίζουν να προβάλλουν ως το πρώτο φαβορί για υποβιβασμό.

Ο ουραγός Απόλλωνας προέβαλε αντίσταση στην πρώτη περίοδο (17-17), αλλά σταδιακά οι γηπεδούχοι επέβαλαν την ανωτερότητά τους και, με πολυφωνία στην επίθεση, προηγήθηκαν 33-25 στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου και 44-34 στο ημίχρονο.

Το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά στην τρίτη περίοδο, όταν το Περιστέρι με σερί 12-0 «εκτόξευσε» τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (58-36 στο 24΄), για να φτάσει στο +31 (73-42) στο 30΄ και να μετατρέψει το υπόλοιπο του ματς σε τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-34, 73-42, 90-57