Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Μίλαν – Φροζινόνε 3-1: Τριάρα και στο -4 από την κορυφή

Η Μίλαν νίκησε εύκολα με 3-1 τη Φροζινόνε και μείωσε στους τέσσερις πόντους τη διαφορά από την κορυφή.

Εύκολο έργο είχε η Μίλαν για τη 14η αγωνιστική της Serie A καθώς επικράτησε στο «Τζουζέπε Μεάτσα» της Φροζινόνε με 3-1. Με αυτή τη νίκη οι «ροσονέρι» βρέθηκαν στο -4 από τη Γιουβέντους που φιγουράρει στην πρώτη θέση με ένα ματς παραπάνω από την Ίντερ που ακολουθεί.

Πήρε το τρίποντο και είναι στο -4 από τη Γιουβέντους.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλό, τουλάχιστον μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 35′ το σουτ του Μούσα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Τουράτι για να έρθει το 1-0 οκτώ λεπτά αργότερα με τον Γιόβιτς. Ο 25χρονος Σέρβος αντέδρασε πιο γρήγορα απ’ όλους, ανοίγοντας από κοντά το σκορ.

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, ήρθε και το δεύτερο γκολ των «ροσονέρι». Από βολέ του Μενιάν, ο Πούλισικ έκανε ωραία ενέργεια και πλασέ για το 2-0. Από εκτέλεση κόρνερ του Γιόβιτς, ο Τομόρι έκανε το 3-0 στο 74ο λεπτό, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του Στέφανο Πιόλι. Η Φροζινόνε, από την άλλη, γνώρισε την πέμπτη σερί εκτός έδρας ήττα της, καταφέρνοντας απλά να μειώσει με τον Μάρκο Μπρεσιανίνι, που είχε περάσει ως αλλαγή, στα τελευταία λεπτά.

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Φλορέντσι, Ερναντές, Τομόρι, Μούσα, Λόφτους-Τσικ(78’ Πομπέγκα), Ρέιντερς(78’ Μπενασέρ), Πούλισιτς(78’ Τραορέ), Γιόβιτς(85’ Καμάρντα), Τσουκουέζε(64’ Αντλί)

Φροζινόνε: Τουράτι, Μοντερίσι(86’ Σεντίρα), Ογιόνο, Οκόλι, Ρομανιόλι, Μπουράμπια(46’ Μπρεσανίνι), Μπαρενετσέα, Ρέινερ(57’ Γκέλι), Ιμπραΐμοβιτς(66’ Κάζο), Σούλε, Τσούνι(66’ Κάιο Ζόρζε)

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 88-95: Το έκανε 2-2 και… βλέπει Βερολίνο

Ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση της Μακάμπι Τελ Αβίβ επικρατώντας με 95-88, ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και θα παίξει την πρόκρισή του στο Final Four στο ΟΑΚΑ.