Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Χιρόνα – Μπιλμπάο 1-1: «Στοπ» από τον Βαλβέρδε και... συγκατοίκηση στην κορυφή με τη Ρεάλ

Χιρόνα – Μπιλμπάο 1-1: «Στοπ» από τον Βαλβέρδε και… συγκατοίκηση στην κορυφή με τη Ρεάλ

Η Χιρόνα προηγήθηκε με τον Τσιγκάνκοφ στο 55’, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 67’ με τον Ινάκι Γουίλιαμς.

Συγκάτοικο στην κορυφή της La Liga έχει μετά το πέρας της 14ης αγωνιστικής η Χιρόνα. Οι Καταλανοί έμειναν στο 1-1 με την Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε και μοιράζονται πλέον την πρώτη θέση με τη Ρεάλ η οποία έχει και την ισοβαθμία.

Δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο η Χιρόνα και πλέον έχει συγκάτοικο στην κορυφή

Το ματς ξεκίνησε δυνατά με την Μπιλμπάο να απειλεί περισσότερο, αλλά να πέφτει πάνω στον Γκασανίγκα που ύψωσε τείχος στην εστία του. Στο 27′ ο Ερέρα βρήκε δίχτυα, με το γκολ του όμως να ακυρώνεται για οφσάιντ και οι μεγάλες συγκινήσεις ήρθαν τελικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Εκεί όπου στα πρώτα λεπτά μετά την ανάπαυλα, η Χιρόνα πήρε προβάδισμα στο σκορ. Στο 56ο λεπτό συγκεκριμένα, ο Γκουτιέρεθ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Τσιγκανκόβ με πλασέ στο πίσω δοκάρι έγραψε το 1-0. Η χαρά των Καταλανών δεν κράτησε πολύ καθώς έντεκα λεπτά μετά ήρθε το 1-1 με ωραία ενέργεια και πλασέ του Ινιάκι Γουίλιαμς.

Μέχρι το φινάλε οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους για τη νίκη, με κυριότερη την ευκαιρία του Τόρε για τους γηπεδούχους στο 89′, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Οι συνθέσεις:

Χιρόνα: Γκασανίγκα, Μπλιντ, Γκαρσία, Μιγκέλ Γκουτιέρεθ, Αρνάου (69’ Κόουτο), Αλέις Γκαρσία, Ερέρα (85’ Κέμπε), Μαρτίν (76’ Τόρε), Στουάνι (69’ Πόρτου), Σάβιο, Τσιγκανκόβ (85’ Βαλερί)

Μπιλμπάο: Σιμόν, Λέκουε, Ντε Μάρκος, Βιβιάν, Παρέδες, Ντε Γαλαρέτα (81’ Αντέρ Ερέρα), Βέσγα, Σανσέτ (90’ Ουνάι Γκόμεθ), Ι.Ουίλιαμς (90’ Αρές), Ν.Ουίλιαμς (81’ Μπερενγκέρ), Γουρουθέτα (72’ Ραούλ Γκαρσία)

Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Γιουάιτεντ 4-0: Συντριβή για την ομάδα του Τεν Χαγκ

Η Κρίσταλ Πάλας διέλυσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 4-0.