Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Μίλαν – Φιορεντίνα 1-0: Με πέναλτι του Ερνάντες και «σωτήρα» τον Μενιάν

Η Μίλαν νίκησε την Φιορεντίνα με 1-0 χάρη στο πέναλτι του Τέο Ερνάντες (45+3’), αλλά και στις εντυπωσιακές αποκρούσεις του Μενιάν.

Την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερα παιχνίδια (2 ισοπαλίες, 2 ήττες) πέτυχε η Μίλαν. Οι Ροσονέρι με πέναλτι του Τέο Ερνάντες στο 45+2’, επικράτησαν εντός έδρας της Φιορεντίνα με 1-0 για την 13η αγωνιστική της Serie A και επέστρεψαν στις νίκες.

Με αυτό το τρίποντο η Μίλαν ανέβηκε στους 26 πόντους και βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πίσω από τις Ιντερ και Γιουβέντους, οι οποίες έχουν από 31 και 29 πόντους αντίστοιχα και θα αναμετρηθούν μεταξύ τους το βράδυ της Κυριακής (26/11, 21:45).

Ενα γκολ ήταν αρκετό για τους Ροσονέρι

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο σημερινό παιχνίδι αγωνίστηκε για τη Μίλαν ο 15χρονος Φραντσέσκο Καμάρντα, ο οποίος μάλιστα έγινε ο νεότερος σε ηλικία που αγωνίζεται στη Serie A, σε ηλικία 15 ημερών και 26ο ημερών, σπάζοντας το ρεκόρ του Γουίσντομ Άμεϊ.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Τέο Ερνάντες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ασφυκτικά, αλλά να μην μπορούν να ισοφαρίσουν, αφού είχαν την… ατυχία να πέσουν πάνω σε έναν εξαιρετικό Μενιάν.

Οσες ευκαιρίες και εάν δημιούργησαν στα αντίπαλα καρέ, ο τερματοφύλακας της Μίλαν τους είπε «όχι» και έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη των Ροσονέρι.