Τετάρτη 01 Μαϊου 2024
Παναθηναϊκός – Σλάβια Μπάνσκα 66-64: Ανατροπή από το -15!

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού γύρισε τούμπα το παιχνίδι με τη Σλάβια Μπάνσκα, πήρε τη νίκη με 66-64 και πάει στην Τουρκία για να σφραγίσει την πρόκριση στις «32» του EuroCup.

Η Ζιλιάν Αλέιν «έλαμψε» στο ντεμπούτο της με την φανέλα του Παναθηναϊκού, «σφραγίζοντας» μάλιστα με 2/2 βολές στα 12.2» για τη λήξη του αγώνα με την Σλάβια Μπάνσκα Μπίστριτσα τη νίκη-πρόκριση του «τριφυλλιού», μετά από τεράστια ανατροπή από το -15.

Οι «πράσινες» επικράτησαν με 66-64 της Σλοβακικής ομάδας στο κλειστό του Χολαργού, για την 5η αγωνιστική του Eurocup γυναικών, βελτιώνοντας σε 3-2 το ρεκόρ τους στον 5ο όμιλο και πανηγυρίζοντας την ευρωπαϊκή συνέχεια τους στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Πλέον ο Παναθηναϊκός θα παλέψει στην έδρα της Μπεσίκτας, στην 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων για το καλύτερο του πλασάρισμα στον όμιλο (αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην τρίτη θέση, υστερώντας στην ισοβαθμία με την Kάνγκουρουζ Μαλίν). Στο 0-5 υποχώρησε η ουραγός Σλάβια.

Δεν το παράτησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να το γυρίσει.

Η Αλέιν τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ η Τζάζμιν Τζόουνς την ακολούθησε, «φλερτάροντας» με το τριπλ νταμπλ (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ). Τραυματίστηκε και έμεινε στο παρκέ για μόλις 5:31 λεπτά η Φαίη Κωτούλα. Από την Σλάβια ξεχώρισε η Μποζίτζα Μούγιοβιτ με 25 πόντους.

Μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, που παρουσίασε μεγάλα προβλήματα στο κομμάτι της παραγωγικότητας (12-20 στο 10′, 30-42 στο 20′), ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη και εξαργυρώνοντας την εκπληκτική τρίτη περίοδο του (έτρεξε επιμέρους σκορ 20-11) επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης, πέτυχε την ανατροπή και με ψυχραιμία πήρε το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Από το -15 που βρέθηκαν οι «πράσινες» στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου (30-45), η Παυλοπούλου έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης, η άμυνα «έσφιξε» και στο 28΄ ήρθε η ισοφάριση (50-50), πριν η Σλάβια αποκτήσει και πάλι προβάδισμα τριών πόντων (50-53 στο 30′).

Η ελληνική ομάδα δεν έχασε τη διάρκεια της στον… επίλογο του αγώνα, ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα και παρά τις προσπάθειες ανατροπής από τη Σλάβια, είδε την Αλέιν να μετράει 4/4 βολές στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με κρισιμότερο το ζευγάρι στα 12.2», όταν έγραψε το 66-64, που ήταν και τελικό, καθώς η Μούγιοβιτς αστόχησε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για την ισοφάριση, η Αλέιν πήρε το πολυτιμότερο ριμπάουντ και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πρόκριση του στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 30-42, 50-53, 66-64

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού (Καπογιάννη): Αλέιν 20, Τσβίτκοβιτς 8 (1), Τζόουνς 14, Παυλοπούλου 12 (2), Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου 2, Κωτούλα, Σταμολάμπρου 6, Θεοδωρομανωλάκη 2