Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Άρης – Ολυμπιακός 1-3: Διπλό στη Θεσσαλονίκη για τις Ερυθρόλευκες

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού πέρασε από την έδρα του Αρη και επέστρεψε στις νίκες.

Πραγματοποιώντας κυριαρχική εμφάνιση και χάνοντας μονάχα ένα σετ, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού πέρασε με το άνετο 3-1 από την Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα, έπειτα από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Ηλυσιακό. Στην 3η θέση και στο 4-2 με 12 βαθμούς ο Ολυμπιακός. Στην 10η θέση ο Αρης και στο 2-4 με 5 βαθμούς

Αντέδρασε ο Ολυμπιακός μετά την ήττα από τον Ηλυσιακό

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» εξαιρετικά στο ματς και κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο σετ. Αφού προηγήθηκε με 5-3, με τον τρίτο πόντο της Κούμπουρα, ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και ξέφυγε με +8 (4-12), μετά από παράβαση των γηπεδούχων! Η Μλέινκοβα διατήρησε το +8 (5-13), με μπλοκ, ενώ η Κούμπουρα έδωσε «αέρα» 10 πόντων (5-15, 6-16) στις «ερυθρόλευκες». Πρώτος χρόνος της Λαμπρούση και +12 (6-18) ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξέφυγε με +15, στη συνέχεια, με την Νίζετιχ να «γράφει» το 21-6, με έξυπνο πλασέ. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με άσσο της Λαμπρούση, κατέκτησε το πρώτο σετ (0-1), με 25-7.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν από νωρίς πίσω (6-3, 8-5) από τις «κίτρινες», με την Μλέινκοβα να μειώνει, με δύο διαδοχικές επιθέσεις, στον πόντο (8-7). Ο Άρης ξέφυγε ξανά, αυτή τη φορά με 17-12, με τον Λορέντζο Μιτσέλι να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ιταλός κόουτς έριξε στη «μάχη» τις Τάνη και Τσιτσιγιάννη, στη θέση των Καράρο και Κούμπουρα, με τον Ολυμπιακό να αντιδράει και να «τρέχει» σερί 6-0, παίρνοντας προβάδισμα (17-18). Η Τσιτσιγιάννη ισοφάρισε (17-17), η Νίζετιχ έκανε το 18-17 και η Ελληνίδα διαγώνια «έγραψε» και το 19-18, με μπλοκ άουτ. Νέο μπλοκ άουτ της Μλέινκοβα και 20-19 ο Θρύλος, με την Τσέχα ακραία να μειώνει, στη συνέχεια, σε 22-21. Η Νίζετιχ ισοφάρισε σε 22-22, όμως δύο κακές επιθέσεις των «ερυθρόλευκων», οδήγησαν τον Άρη σε σετ μπολ (24-22). Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 25-23 και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ τον Ολυμπιακό.

Στο τρίτο σετ, τα κορίτσια του Θρύλου αντέδρασαν και έφτασαν στο +5 (7-12), μετά από λάθος επίθεση των Θεσσαλονικέων. Η Μλέινκοβα έκανε το 13-8, με πλασέ, όπως και η Νίζετιχ το 16-9, με την Λαμπρούση να ανεβάζει τη διαφορά στο +10 (9-19) και την Εμμανουηλίδου στο +11 (10-21), με πρώτο χρόνο. Πόντος της Νίζετιχ και +13 (10-23) οι «ερυθρόλευκες», που με μπλοκ της Μλέινκοβα, έφτασαν στο 25-12 και στο 2-1 σετ.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ. Επίθεση της Κουμπούρα και 8-2 ο Θρύλος, με την Μλέινκοβα να κερδίζει άσσο, για το +8 (3-11). Νέος άσσος, αυτή τη φορά από την Κούμπουρα και 14-5 οι «ερυθρόλευκες», με την Εμμανουηλίδου να κάνει το 18-9, με τον ίδιο τρόπο. Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 3-1, με 25-11, μετά από άουτ επίθεση των «κίτρινων».

Τα σετ (1-3): 7-25, 25-23, 12-25, 11-25

Πόσα χρήματα έχει κερδίσει μέχρι στιγμής ο Ολυμπιακός από την ασύλληπτη ευρωπαϊκή του πορεία

Αυτά είναι τα συνολικά έσοδα του Ολυμπιακού φέτος από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις