Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Εθνικός – Ολυμπιακός 5-13: Άνετη νίκη και 9Χ9 για τις Ερυθρόλευκες

Η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού νίκησε εύκολα τον Εθνικό με 13-5, για την 9η αγωνιστική της Α1.

Το «εννιά στα εννιά» στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, αφού επικράτησε εκτός έδρας με 13-5 του Εθνικού στο Παπαστράτειο, για την 9η αγωνιστική.

Σαρωτικές οι Ερυθρόλευκες, λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι με την Ουίπεστ στη Βουδαπέστη

Μετά την άνετη νίκη (22-7) κόντρα στον ΝΟ Χανίων στον Πειραιά, για την εξ’ αναβολής 7η αγωνιστική, τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση, με εξαίρεση το τρίτο οκτάλεπτο (3-1).

Εξαιρετική παρουσία από την Ξενάκη, η οποία σημείωσε πέντε γκολ. Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στην Ευρώπη, αφού την Παρασκευή 24/11, θα παίξουν με την Ουίπεστ στη Βουδαπέστη, για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» με εξαιρετική άμυνα στο ματς, ενώ βρήκε τις λύσεις και στην επίθεση, με την Ξενάκη να ανοίγει το σκορ (0-1), στο 5:57 και στη συνέχεια (2:53), να διπλασιάζει τα τέρματα (0-2). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 3-0 προβάδισμα για τα κορίτσια του Θρύλου, αφού «βρήκε» δίχτυα η Μυριοκεφαλιτάκη, στο 1:34. Με γκολ της Ξενάκη, στο 6:24, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +4 (0-4) στο δεύτερο οκτάλεπτο, ενώ έφτασε τα τέσσερα προσωπικά τέρματα, στο 2:21, κάνοντας το 5-1.

Το 6-2 του ημιχρόνου διαμόρφωσε η Ελευθεριάδου, με ωραίο σουτ από την περιφέρεια (0:39). Ο Ολυμπιακός δεν «μπήκε» καλά στην τρίτη περίοδο, αφού όχι μόνο δέχθηκε τρία τέρματα, αλλά έκανε και πολλά λάθη στην επίθεση, με τον Εθνικό να μειώνει σε 6-5. Η «απάντηση» του Θρύλου ήρθε, στο 1:29, με την Β. Πλευρίτου, η οποία διαμόρφωσε το 7-5 του τρίτου οκτάλεπτου. Στο ξεκίνημα (7:01) της τέταρτης περιόδου, η Ξενάκη έφτασε τα πέντε προσωπικά γκολ, ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στο +3 (5-8), με την Μ. Πλευρίτου να «γράφει» το +4 (5-9), στο 5:42. Η αρχηγός των «ερυθρόλευκων» σημείωσε δύο ακόμα τέρματα (2:48, 1:01), για το 12-5, με την Σάντα να διαμορφώνει, 11 δευτερόλεπτα για το φινάλε, το τελικό 13-5 στον Πειραιά.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 2-3, 3-1, 0-6

Εθνικός (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου, Οικονόμου, Τέρνερ 1, Μπέτα, Νίνου, Χατζηκυριακάκη, Αλ. Μπενέκου 2, Μιχαϊλοβιτς, Κανετίδου, Ι. Μπενέκου, Τορνάρου 2, Μαυρωτά, Κατσιμπρή, Κλαψιανού

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 2, Τριχά, Ξενάκη 5, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 3, Σάντα 1, Β. Πλευρίτου 1, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-Άουτ

Ολυμπιακός: Η απονομή του τροπαίου στα κορίτσια του Θρύλου

Δείτε την απονομή του τροπαίου στις παίκτριες του Ολυμπιακού, μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών για 8η φορά στην ιστορία των ερυθρόλευκων