Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
«Kαταιγιστική» η Ρεάλ Σοσιεδάδ στο πρώτο ημίχρονο – Τρία γκολ σε 21 λεπτά (vids)

Καταιγιστική ήταν η Ρεάλ Σοσιεδάδ κόντρα στη Μπενφίκα με τους Βάσκους να πετυχαίνουν τρία γκολ σε 21 λεπτά ενώ ακυρώθηκε άλλο ένα και αστόχησαν σε πέναλτι.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έδειχνε ασταμάτητη στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Μπενφίκα με τους Βάσκους να βρίσκουν δίχτυα τέσσερις φορές με το ένα να ακυρώνεται για χέρι, ενώ αστόχησαν επίσης σε πέναλτι.

Στο «Σαν Σεμπαστιάν» οι Πορτογάλοι ζουν ένα ζωντανό «εφιάλτη». Η ομάδα του Ρότζεζρ Σμιντ βρέθηκε πίσω μόλις στο 6ο λεπτό από το γκολ του Μερίνο. Μετά από μία φάση διαρκείας στη μεγάλη περιοχή των Πορτογάλων ο Μουνιόθ έπιασε το σουτ το οποίο κατέληξε μπροστά στον Ισπανό μέσο και εκείνος με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ωστόσο οι Βάσκοι δεν σταμάτησαν εκεί καθώς μόλις πέντε λεπτά ο Οϊαρθάμπαλ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Μπενφίκα και έγραψε το 2-0. Στο 15΄η Σοσιεδάδ έφτασε στο 3-0 πάλι με τον Μερίνο αλλά ο Άντονι Τέιλορ το ακύρωσε λόγω παράβασης με το χέρι.

Στο 21′ o Μερίνο με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Μπαρενετξέα και έγραψε το 3-0. Έξι λεπτά αργότερα οι Ισπανοί κέρδισαν πέναλτι και την εκτέλεση την ανέλαβε ο Μέντεζ ο οποίος βρήκε το δοκάρι και έχασε μεγάλη ευκαιρία να γράψει το 4-0 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο.