Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Μεντβέντεφ – Τσιτσιπάς 2-0: Λύγισε στον ημιτελικό ο Στέφανος

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδωσε μια πολύ μεγάλη μάχη απέναντι στον Ντανίλ Μεντβέντεφ, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη-πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Βιέννης, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0.

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ είναι αυτός που πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Βιέννης.

Ο Ρώσος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Στέφανου Τσιτσιπά και με τελικό σκορ 2-0 (6-4/7-6) να προσπεράσει το εμπόδιο του Έλληνα πρωταθλητή, περιμένοντας πλέον τον νικητή του ζευγαριού Αντρέι Ρούμπλεφ με Γιάνικ Σίνερ για να μάθει τον αυριανό του αντίπαλο.

Ο Στέφανος ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση. Βρήκε τις πρώτες δύο ευκαιρίες για να «σπάσει» το σερβίς του Μεντβέντεφ, όμως ο Ρώσος έβγαλε άμεσα αντίδραση, σβήνοντας τες.

Ο Ρώσος αθλητής κατάφερε να περάσει το εμπόδιο του Στέφανου Τσιτσιπά και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό

Ο 27χρονος εκμεταλλεύτηκε την εξέλιξη αυτή και χτύπησε άμεσα το σερβίς του Έλληνα, παίρνοντας το κατάλληλο μπρέικ για να του δώσει το προβάδισμα. Μάλιστα κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του με άνεση ώστε να κλείσει το πρώτο σετ με 6-4 σε 40 λεπτά.

Στο πολύ κλειστό δεύτερο σετ, ο Μεντβέντεφ ήταν αυτός που βρήκε τις μοναδικές ευκαιρίες. Σε κάθε περίπτωση όμως ο Στέφανος βρήκε τις λύσεις ώστε να στείλει το ματς στο tie break.

Εκεί ο 27χρονος Ρώσος φάνηκε πιο συγκεντρωμένος καταφέροντας στο όριο να το κατακτήσει (8-6) και να πάρει και το δεύτερο σετ και μαζί την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό.

Γιατί η απουσία του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ «πληγώνει» τον Παναθηναϊκό… (vids)

Ο Παναθηναϊκός θα παίξει στο Βελιγράδι χωρίς τον Ερνανγκόμεθ, ο Εργκίν Αταμάν ψάχνει λύσεις για τη διπλή μάχη με τη Μακάμπι και η απουσία του Ισπανού είναι πολύ πιο σημαντική από όσο νομίζει κανείς.