Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Έκλεισε με ήττα τη σεζόν στο MLS ο Μέσι

Ο Λιονέλ Μέσι έκλεισε με ήττα τις υποχρεώσεις του με την Ίντερ Μαϊάμι, για την φετινή σεζόν.

Ο Κέρβιν Βάργκας σημείωσε το δεύτερο γκολ του σε ισάριθμους αγώνες και η Σάρλοτ επικράτησε με 1-0 της Ιντερ Μαϊάμι, με αποτέλεσμα να κλείσει την αγωνιστική περίοδο, στην 9η θέση της ανατολικής περιφέρειας.

Έτσι ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις της ομάδας που Λιονέλ Μέσι στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο «pulga» έκλεισε την πρώτη του χρονιά στο MLS με την κατάκτηση του Λιγκ Καπ

Η θητεία του Αργεντίνου

Ο Λιονέλ Μέσι αγωνίσθηκε 90 λεπτά, για πρώτη φορά μετά την νίκη με 3-1 επί των LAFC στις 3 Σεπτεμβρίου, καθώς ήταν τραυματίας, αλλά και ταξίδεψε στην πατρίδα του για τις υποχρεώσεις της παγκόσμιας πρωταθλήτριας στα προκριματικά του Μουντιάλ 2026.

Μάλιστα ο Αργεντινός άσος, σημείωσε ένα γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, που ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στη συνέχεια, στο 62ο λεπτό, ο Μέσι εκτέλεσε φάουλ από δύσκολη γωνία, αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Ο «pulga» έκλεισε την πρώτη του χρονιά στο MLS, με θετικό πρόσημο, καθώς έγινε ο ηγέτης της ομάδας, σημειώνοντας 10 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ οδήγησε την Ιντερ Μαϊάμι στην κατάκτηση του Λιγκ Καπ.

Παναθηναϊκός: Ζαμόρα, ένας άλλος …Νατσούρας