Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Αταμάν: «Ξεκινήσαμε φοβισμένοι το παιχνίδι»

Ο Εργκίν Αταμάν έκανε δηλώσεις μετά την βαριά ήττα του Παναθηναϊκού (83-69) στην Πόλη από την Φενέρ.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα από την Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία (83-69) για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague και υποχώρησε στο 1-2.

Ο προπονητής των «πρασίνων», Εργκίν Αταμάν, σε δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα χρέωσε την ήττα στο πολύ κακό ξεκίνημα της ομάδας του.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με πολλά λάθη. Μετά τα λάθη δώσαμε στη Φενέρμπαχτσε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και ελεύθερα σουτ με τον Γκούντουριτς και τον Ουίλμπεκιν. Η 1η περίοδος ήταν πολύ… περίεργη για εμένα, γιατί δεν δείξαμε χαρακτήρα. Ήμασταν φοβισμένοι να παίξουμε το παιχνίδι μας.

Φυσικά, όταν βρεθήκαμε στο -20 προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε και να αλλάξουμε το ματς. Ειδικά στην 4η περίοδο παίξαμε σωστά και παλέψαμε. Όμως, ήταν δύσκολο να αλλάξουμε την εικόνα του αγώνα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, τους δώσαμε ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα στο 1ο δεκάλεπτο».

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).