Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Μεγάλη γκέλα της Ίντερ (2-2)

Η Ίντερ προηγήθηκε με 2-0 της Μπολόνια, αλλά η ομάδα του Λυκογιάννη ισοφάρισε σε 2-2 και έφυγε με βαθμό από το Μιλάνο.

Μετά την ήττα στο «Μεάτσα» από τη Σασουόλο, η Ίντερ άφησε και πάλι βαθμούς στο γήπεδό της.

Η πρωταθλήτρια προηγήθηκε νωρίς με 2-0 της Μπολόνια, αλλά η ομάδα του Λυκογιάννη, ο οποίος έπαιξε σε όλο το ματς, ισοφάρισε σε 2-2 και έφυγε με βαθμό από το Μιλάνο.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ξεκίνησε δυνατά και πολύ γρήγορα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Ατσέρμπι (11′).

Δύο λεπτά αργότερα ο Μαρτίνες έκανε το 2-0 και όλοι πίστεψαν πως οι «νερατζούρι» θα είχαν ένα εύκολο απόγευμα, αλλά διαψεύστηκαν.

Η Μπολόνια κατάφερε να μειώσει με πέναλτι του Ορσολίνι (19′) και στο 52ο λεπτό ο Ζίρκζε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με έξυπνο σουτ έξω από την περιοχή.

Ίντερ: Ζόμερ, Ατσέρμπι, Ντιμάρκο (55’ Κάρλος Αουγούστο), Μπαζτόνι, Παβάρ, Ντάμφρις (55’ Κουαδράδο), Μχιταριάν (76′ Φρατέζι), Τσαλχάνογλου (83′ Ασλάνι), Μπαρέλα, Τουράμ (55’ Σάντσες), Λαουτάρο Μαρτίνες.

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι (83’ Κοράτσα), Λυκογιάννης, Μποϊκέμα, Καλαφιόρι, Φρόιλερ, Αεμπίσερ, Φέργκιουσον, Ορζολίνι (83′ Ελ Αζουζί), Τσίρκτσε (78’ Φαν Χόιντονκ), Εντόι (61’ Σαλεμάκερς).