Τετάρτη 01 Μαϊου 2024
Η Σεβίλλη διέλυσε την Αλμερία (5-1)

Επιστροφή στις νίκες για τη Σεβίλλη που διέλυσε με 5-1 την Αλμερία και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Μετά από μία κάκιστη εκκίνηση στη La Liga με τρεις σερί ήττες, η Σεβίλλη έχει αρχίσει να «συνέρχεται» αγωνιστικά. Κάτι που επιβεβαίωσε και στο εναρκτήριο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της LaLiga με την Αλμερία, την οποία συνέτριψε με 5-1 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική της θέση.

Οι Ανδαλουσιάνοι «ξέσπασαν» πάνω στους ουραγούς της LaLiga και… τελείωσαν το ματς πριν καν φτάσει στο 10ο λεπτό, με τα γκολ των Εν Νεσίρι (7′) και Λουντεμπάκιο (8′). Ο Σούσο στο 38′ κι ο Λαμέλα στο 51′ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-0, για να μειώσει με πέναλτι ο Σουάρεθ στο 71′.

Την τελική… πινελιά στο ματς την έβαλε για λογαριασμό της Σεβίλλης ο Σάλας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε μία εύκολη νίκη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι συνέτριψαν την Αλμερία, έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ.

Σεβίλλη: Νίλαντ, Νάβας, Πεδρόσα (84’ Σάλας), Μπαντέ, Φερνάντο (74’ Χουάνλου), Λαμέλα, Γκουντέλι, Σούσο, Σο (65’ Γιανουζάι), Λουκεμπάκιο (65’ Σουμαρέ), Εν Νεσιρί (84’ Μιρ)

Αλμερία: Μαξιμιάνο, Έντγκαρ Γκονθάλεθ, Μοντές (64’ Κάικι), Πόθο (81’ Μέντες), Σεντεγιές, Μελέρο, Μπαμπά, Λοπί (63’ Ραμαζάνι), Αρίμπας (71’ Λέο Μπαπιστάο), Σουάρεθ, Κονέ (64’ Πουτσμάλ)

Άιρτον Σένα: Τριάντα χρόνια χωρίς τον θρύλο

Έχουν περάσει τρεις δεκαετίες από τότε που ο «θεός» των γκραν πρι μετακόμισε σε άλλες πίστες, αφού φρόντισε να φτιάξει τις επίγειες...