Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Μαδρίτης 3-1: Θρίαμβος των «ροχιμπλάνκος»

Η Ατλέτικο «καθάρισε» με 3-1 τη Ρεάλ στο πρώτο φετινό ντέρμπι της Μαδρίτης πετυχαίνοντας όλα τα γκολ με κεφαλιές και την έριξε από την κορυφή της La Liga.

Στο «Wanda Metropolitano» έμελλε να μπει το πρώτο στοπ φέτος για τη Ρεάλ Μαδρίτης στο πρωτάθλημα.

Έχοντας σε σούπερ κατάσταση τον Αλβάρο Μοράτα που πέτυχε δύο γκολ, η Ατλέτικο νίκησε με 3-1 τη μεγάλη της αντίπαλο και την έριξε από την κορυφή της La Liga.

Με τρεις κεφαλιές τα γκολ της ομάδας του Τσόλο Σιμεόνε που άφησε πίσω της τη βαριά ήττα από τη Βαλένθια.

Από την άλλη, εκείνη του Κάρλο Αντσελότι, έπαιξε με τη φωτιά σε προηγούμενα ματς και τελικά «κάηκε» στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης.

Μόλις στο 4′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν από σέντρα του Λίνο ο Μοράτα έκανε το 1-0 με κεφαλιά. Η Ρεάλ έψαξε τρόπο αντίδρασης, η Ατλέτικο όμως έκλεινε καλά τους χώρους και στο 18′ έφτασε και στο 2-0 από σέντρα του Σαούλ και νέα κεφαλιά του Γκριεζμάν.

Στο 31′ ο Κέπα έσωσε τη «Βασίλισσα» από τρίτο γκολ και τέσσερα λεπτά μετά ο Κρόος με δυνατό σουτ έκανε το 2-1. Στο 44′ μάλιστα ο Καμαβινγκά σκόραρε για  το 2-2, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ρούντιγκερ.

Η Ρεάλ έμεινε ζωντανή στο πρώτο μέρος, αλλά με το ξεκίνημα του δεύτερου δέχθηκε και τη  χαριστική βολή. Ο Σαούλ έκανε ακόμη μία σέντρα και ο Μοράτα με ακόμη μία κεφαλιά έγραψε το 3-1 στα 33 δευτερόλεπτα από τη σέντρα.

Στο 54′ ο Ερμόσο είχε δοκάρι με κεφαλιά για την Ατλέτικο ενώ στο 64′ η Ρεάλ είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία για να ξαναμπεί στο ματς με τους Ροντρίγκο και Τσουαμενί. Στο 70′ ο Ρούντιγκερ άγγιξε το γκολ με τρομερό σουτ ενώ ένα καλό σουτ του Ντεπάι στις καθυστερήσεις ήταν η τελευταία καλή στιγμή του ματς που βρήκε θριαμβευτές τους «ροχιμπλάνκος».

Παναθηναϊκός: Ζαμόρα, ένας άλλος …Νατσούρας