Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
«Καθάρισε» και την Ιρλανδία η Γαλλία – Πρωταγωνιστής ο Σπόραρ στη νίκη της Σλοβενίας (vids)

Η Γαλλία δε δυσκολεύτηκε κόντρα στην Ιρλανδία, φτάνοντας στη νίκη με 2-0. Μεγάλη εμφάνιση από τον Σπόραρ στο νικηφόρο παιχνίδι της Σλοβενίας με τη Β. Ιρλανδία (4-2).

Δεν… βλέπει κανέναν η Γαλλία στον όμιλο της Εθνικής μας ομάδας!

Η αρμάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες (2-0) και την Ιρλανδία, προελαύνοντας στο group B των προκριματικών του Euro 2024.

Μετά από πέντε αγωνιστικές, οι Τρικολόρ μετρούν το απόλυτο (15 π.), ενώ δεν έχει παραβιαστεί ούτε και η εστία τους (15-0).

Τον δρόμο προς την πέμπτη νίκη για τη Γαλλία, άνοιξε με απίθανο τρόπο ο Ορελιέν Τσουαμενί. Συγκεκριμένα, στο 19ο λεπτό, ο άσος των γηπεδούχων έπιασε ένα απίθανο σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα της Ιρλανδίας.

Οι Τρικολόρ είχαν τον έλεγχο, με τον Τουράμ να διαμορφώνει το τελικό 2-0, στο 48′.

Στο Στόζιτσε, η νίκη της Σλοβενίας έφερε… πράσινη υπογραφή. Με τον Αντράζ Σπόραρ να σημειώνει δύο γκολ, η ομάδα του Κεκ επικράτησε με 4-2 της Β. Ιρλανδίας.

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο επιθετικός του Παναθηναϊκού εκτέλεσε υπέροχα τον Πίκοκ-Φαρέλ για το 1-0, ενώ στο 56΄έγραψε το τελικό 4-2 για τους γηπεδούχους.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Όμπλακ, Κάρνισνικ, Μπρέκαλο, Μπιγιόλ, Γιάνζα, Μλάκαρ(74’ Κούρτιτς), Έλσνικ, Τσέριν, Στογιάνοβιτς, Σέσκο, Σπόραρ

ΒΟΡΕΙΟΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Πίκοκ-Φάρελ, ΜακΝέιρ, Έβανς, Μπράουν, Κένεντι(46’ Ουάσιγκτον), Σάβιλ, Τσαρλς, Χιούμ, Πράις, Ντ. Τσαρλς(46’ Μαγκένις) , ΜακΜέναμιν