Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Μπόρνμουθ – Τότεναμ 0-2: Πρώτο «διπλό» και δεύτερη σερί νίκη

Η Τότεναμ «πέρασε» από την έδρα της Μπόρνμουθ (0-2), πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με σκόρερς τους Μάντισον (17′) και Κουλουσέφσκι (63′).

Μία ακόμη νίκη για την Τότεναμ του Άγγελου Ποστέκογλου και μάλιστα δεύτερη σερί στην Premier League, αφού επικράτησε με 2-0 της Μπόρνμουθ στο «Βιτάλιτι» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Αγγλικού πρωταθλήματος. Οι σκόρερς για τους «σπερς» ήταν ο Τζέιμς Μάντισον στο 17ο λεπτό και ο Ντέγιαν Κουλουσέφσκι στο 63ο λεπτό.

Η Τότεναμ ήταν καλύτερη από την Μπόρνμουθ ανα διαστήματα και κατάφερε να «περάσει» από την έδρα των «κερασιών», παραμένοντας αήττητη στην Premier League μετά τις πρώτες τρεις αγωνιστικές. Στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς βρήκε το γκολ με τον Μάντισον (17′). Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Ριτσάρλισον που είχε δύο τελικές στο 37′ και το 40′.

Η Μπόρνμουθ προσπάθησε να αντιδράσει μετά τα δύο γκολ, όμως οι τελικές της δεν μετουσιώθηκαν σε κάποιο γκολ. Οι καλύτερες στιγμές της ήταν με τον Μπίλινγκ στο 45+6′ και τον Σεμένιο στο 57ο λεπτό. Στο 63ο λεπτό η Τότεναμ σκόραρε με τον Κουλουσέβσκι και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς. Μετά το τέρμα του Σουηδού οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ, όμως το 2-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε. Έτσι, οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να αναζητούν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.