Παρασκευή 17 Μαϊου 2024
Νίκη για τον Παναθηναϊκό (1-0)

Χάρις σε ένα γκολ του Καλοσκάμη, ο… πειραματικός Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 την ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948 και έκανε το 4/4 στα φιλικά προετοιμασίας.

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο πήρε ο Παναθηναϊκός την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Αυστρία, κόντρα στην βουλγάρικη ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1948, με το γκολ-κεφαλιά του Καλοσκάμη στο 29’, έπειτα από ωραία ενέργεια του Μπερνάρ.

Ο Βραζιλιάνος χαφ πήρε την μπάλα από τον Μαντσίνι, και με ωραία ποδιά νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο, σεντράροντας στον κενό χώρο. Ο Καλοσκάμης βρέθηκε ελεύθερος και σε κενή εστία σκόραρε με κεφαλιά για το τελικό 1-0.

Οι «πράσινοι» είχαν κυρίως την κατοχή της μπάλας, πιέζοντας αρκετά στο πρώτο ημίχρονο αλλά και στην αρχή του δευτέρου, όμως η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε στο τελευταίο μισάωρο του παιχνιδιού να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Από το παιχνίδι έγινε αναγκαστική αλλαγή και ο Σένκεφελντ στο 20ό λεπτό, αφού ένιωσε ενοχλήσεις και προληπτικά αποχώρησε από το ματς. Τελικά δεν υπάρχει κάποιο θέμα ανησυχίας για τον Ολλανδό αμυντικό, αφού το ιατρικό επιτελείο επιβεβαίωσε τα νέα.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν (63’ Ξενόπουλος)-Βαγιαννίδης (61’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ (20’ Σιδεράς, 79’ Μάγκνουσον), Φίκαϊ (71’ Κάτρης), Χουάνκαρ (71’ Μλαντένοβιτς)-Ρούμπεν (71’ Τσόκαϊ), Κλεϊνχέισλερ (79’ Φρόκου), Μπερνάρ (61’ Καμπετσής)- Μαντσίνι (61’ Αϊτόρ), Καλοσκάμης (46’ Τζούρισιτς)- Σπόραρ (71’ Μπιλάλ).

ΤΣΣΚΑ ΣΟΦΙΑΣ 1948: Ναούμοφ (46’ Γκάνεφ), Γκουρίστα (70’ Ενγκουιντά), Πετρόφ (70’ Βιγιάτσκι), Χέλιτον Ντος Σάντος (70’ Τσόνκοφ), Ραπνουίλ (70’ Τόνεφ), Τσότσεφ (65’ Πίσκεβιτς), Τσένοφ, Καραγκαρέν (65’ Ουμαρμπάεφ), Βούτοφ (70’ Στόιτσκοφ), Ολιβέιρα Ντος Σάντος (70’ ΡΚίριλοφ), Γιόσκοφ (70’ Ρούσεφ).

Ολοταχώς για sold-out η Φιορεντίνα στον τελικό του Conference League

Τα πέντε χιλιάδες εισιτήρια για τον τελικό του Conference League, έχουν ήδη εξασφαλίσει οι φίλαθλοι της Φιορεντίνα και πάνε φουλ για sold out.