Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Grand Prix Αυστρίας: Κάνει πλάκα ο Φερστάπεν (pic)

Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και στους δύο αγώνες του Σαββάτου (1/7), με τη Red Bull να κάνει το 1-2.

Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος της Formula 1, Μαξ Φερστάπεν, μαζί με τον Σέρχιο Πέρες έκαναν το «1-2» για τη Red Bull, ενόψει του Sprint Shootout του αυστριακού Grand Prix το οποίο θα ακολουθούσε.

Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής σημείωσε τον ταχύτερο γύρο (1 λεπτό και 04.440 δευτερόλεπτα) και εκκίνησε από την πρώτη θέση στον αγώνα σπριντ, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη pole position μέσα σε λίγες ώρες (είχε προηγηθεί η χθεσινή για τον κυρίως αγώνα που είναι προγραμματισμένος για τις 2/7). Ο Πέρες ήταν σχεδόν μισό δευτερόλεπτο πιο αργός από τον Φερστάπεν, ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε ο Λάντο Νόρις της McLaren και την τέταρτη ο Νίκο Χούλκενμπεργκ της Haas.

Στο Sprint Shootout ο Φερστάπεν ήταν ξανά ταχύτερος και μαζί με τον Πέρες έκαναν πάλι το «1-2» για τη Red Bull. Ο Ολλανδός -δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής- σημείωσε ξανά τον ταχύτερο χρόνο και θα εκκινήσει από την πρώτη θέση στον αυριανό αγώνα, πανηγυρίζοντας τη τρίτη pole position μέσα σε λίγες ώρες (είχε προηγηθεί η χθεσινή στα επίσημα δοκιμαστικά και η σημερινή δοκιμασία κατάταξης για το Sprint Shootout). Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Κάρλος Σάινθ Τζούνιορ της Ferrari.