Περιστέρι – Παναθηναϊκός 76-71: Ο Φρανσίσκο «λύγισε» το τριφύλλι και όλα θα κριθούν στο ΟΑΚΑ

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη, νίκησε ξανά τον Παναθηναϊκό με 76-71, ισοφάρισε σε 2-2 τα ημιτελικά της Basket League κι έστειλε τη σειρά σε Game 5 στο ΟΑΚΑ. Κορυφαίος ο Φρανσίσκο με 24 πόντους.

Και τώρα Game 5 για Παναθηναϊκό και Περιστέρι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 76-71 των «πρασίνων» και έκανε το 2-2 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League. Έτσι η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στο 5ο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Μεγάλο ματς από τον Φρανσίσκο ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, έχοντας 5/5 τρίποντα και 5 ασίστ. Μπίλαν με 14 πόντους και Ραντάνοφ με 15π. ήταν επίσης σε εξαιρετική ημέρα για την ομάδα του Σπανούλη. Από πλαυράς Παναθηναϊκού διασώθηκαν οι Γκριγκόνις με 20π. και Πονίτκα με 10π.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6 πόντους (7-13) με καλάθι και φάουλ του Γκουντάιτις, με το Περιστέρι να απαντάει με σερί 9-0 από τους Ραντάνοφ και Φρανσίσκο για να περάσει μπροστά στο σκορ με 3 (16-13) ενώ με 5 συνεχόμενους πόντους του Κασελάκη το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 6 πόντους της ομάδας του Σερέλη με 21-15.

Το Περιστέρι είχε εξαιρετικό ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τον Παναθηναϊκό να είναι πολύ άστοχος και τον Κασελάκη να γράφει το 27-17. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της και το +16 (39-23) με δύο βολές του Ντένμον με τον Γκριγκόνις να μειώνει με τον ίδιο τρόπο σε 41-28 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τους «πράσινους» να πιέχουν περισσότερι στην άμυνα και να ρίχνουν σιγά σιγά τη διαφορά. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν ο καλύτερος των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου και σκόραρε τους 10 από τους 27 πόντους του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους τέσσερις στο φινάλε της τρίτης περιόδου (59-55).

Με Μπίλαν και Φρανσίσκο να κάνουν τη δουλειά στην επίθεση, το Περιστέρι κατάφερε να φτάσει και πάλι τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (67-57 στο 34′). Ο Παναθηναϊκός δεν το άφησε, με βολές του Πονίτκα και καλάθι του Γκριγκόνις μείωσε σε 67-62, 4 λεπτά πριν το τέλος. Ο Γκριγκόνις μείωσε λίγο αργότερα στο καλάθι (69-67) με 1.32″, αλλά ο Φρανσίσκο μίλησε την κρίσιμη ώρα και πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 72-67 που «σκότωσε» την ομάδα του Σερέλη, με το τελικό 76-71 να διαμορφώνεται λίγο αργότερα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-28, 59-55, 76-71

Νέα ήττα για Μπακς - Συνεχίζει ασταμάτητος και… μόνος ο Αντετοκούνμπο (107-100)

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Πέλικανς (107-100) και πλέον πιέζονται έντονα από Νικς και Καβαλίερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή.