Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Νάγκετς – Λέικερς 108-103: Γιόκιτς και Μάρεϊ έφεραν στο 2-0 τη σειρά

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους δύο κορυφαίους τους παίκτες, οι Ντένβερ Νάγκετς επιβλήθηκαν των Λος Άντζελες Λέικερς με σκορ 108-103 και έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ έκαναν οι Ντένβερ Νάγκετς, ο οποίοι και επικράτησαν με σκορ 108-103 των Λος Άντζελες Λέικερς εντός έδρας και έτσι έφεραν τη μεταξύ τους σειρά στο 2-0, και πλέον θα έχουμε δύο αγώνες στην Καλιφόρνια.

Νίκολα Γιόκιτς και Τζαμάλ Μάρεϊ ήταν απολαυστικοί για τους «σβόλους» που στην τέταρτη περίοδο κατάφεραν να βάλουν τα μεγάλα σουτ και να φτάσουν εν τέλει στη μεγάλη νίκη απέναντι στο σύνολο του ΛεΜπρόν Τζέιμς που με τη σειρά του έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να αποφύγει την ήττα.

Το παιχνίδι ήταν πολύ αμφίρροπο στο πρώτο δωδεκάλεπτο, κάτι που δείχνει και το 27-27, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο οι Λέικερς ήταν εκείνοι που κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως του +5 (53-48).

Φυσικά και ο αγώνας παρέμενε κλειστός, με τους Νάγκετς να προσπαθούν να μειώσουν όσο μπορούν, κάτι που κατάφεραν αφού μπήκαν στην τέταρτη περίοδο στο -3. Κάπου εκεί ξεκίνησε και η αντεπίθεση για το σύνολο του Μάικ Μαλόουν που με ένα επιμέρους 32-24 έφερε το ματς στα μέτρα του και πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-27, 48-53, 76-79, 108-103

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα*

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Στέψη ή επιστροφή στον Ρέντη;

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρώνται στο Μετς σήμερα Τετάρτη (24/4, 17:30) για τον τέταρτο τελικό της Volley League γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται 2-1