Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Μονακό – Μακάμπι Τελ Αβίβ 67-79: Εκαναν το μπρέικ οι Ισραηλινοί

Οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Μονεγάσκων και έκαναν το μπρέικ στο Πριγκιπάτο.

Με πρωταγωνιστές τον Γουέιντ Μπόλντγουϊν (20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και Λορένζο Μπράουν (15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε στο Πριγκιπάτο της Μονακό με 79-67, στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ της Euroleague και έκανε το μπρέικ που έψαχνε.

Οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Μονεγάσκων (15.4% στα τρίποντα) και πήραν μια σπουδαία νίκη στη μάχη που δίνουν για την πρόκριση στο Final 4 της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Από τους γηπεδούχους από 15 είχαν οι Ντιαλό και Τζέιμς, αλλά με άσχημα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη στις 21:15.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (10-10, 16-15) και την Μακάμπι να κλείνει την περίοδο στο +2 (16-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την αστοχία της Μονακό και προηγήθηκαν με 26-22 και 34-27. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 33-36, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Κάτας να φτάνει στο +11 (36-47) και λίγο αργότερα στο +13 (41-54), με την Μακάμπι να κλείνει το δεκάλεπτο στο +10 (50-60). Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ψύχραιμοι στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης και μάλιστα στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου έφτασαν στο +17 (57-74). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την Μακάμπι, που έφτασε στο 79-67 και πανηγύρισε μια πολύ σπουδαία νίκη.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκομπό 12 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λόιντ 4 (0/6 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ 3 (1), Ντιάλο 15 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μοτιεγιούνας 12 (4/7 δίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Στραζέλ, Χολ 4, Τζέιμς 15 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Μπράουν 15 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 20 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν, Μένκο, Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Χίλιαρντ 10 (2), Κοέν, Πόιθρες 6 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές), Νίμπο 12 (6/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζιβ, Κόλσον 11 (2).

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.