Το πρώτο τέρμα του Άλβαρεζ με την φανέλα του Αστέρα Τρίπολης, ήταν αρκετό για τους «Αρκάδες», ώστε να πανηγυρίσουν την νίκη με 2-1 επί του Παναιτωλικού στο «Θ.Κολοκοτρώνης», μπαίνοντας έτσι με το «δεξί» στην διαδικασία των play out.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προγηθούν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλες στο 34′.

Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο πέρα από την αναγκαστική αλλαγή των γηπεδούχων αφού ο Ριέρα τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

Με το «καλησπέρα» της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με σκόρερ τον Κολοβό, έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό των παικτών του Γιάννη Αναστασίου.

Στη συνέχεια του αγώνα οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές ωστόσο το 1-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.