Τετάρτη 08 Μαϊου 2024
Ντούκλα Λίμπερετς – Ολυμπιακός 1-3: Στα προημιτελικά του CEV Cup ο Θρύλος

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού κατέκτησε τα δύο σετ που χρειαζόταν απέναντι στην Ντούκλα Λίμπερετς και πήρε το εισιτήριο για προημιτελικά του CEV Cup.

Το εισιτήριο για τις τέσσερις καλύτερες ομάδες του CEV Cup «σφράγισε» ο Ολυμπιακός! Στη ρεβάνς των πλέι οφ της διοργάνωσης, στην Τσεχία, κόντρα στην Ντούκλα Λίμπερετς, ο Θρύλος ήθελε δύο σετ, τα οποία κέρδισε (0-2: 22-25, 23-25) σε 52 λεπτά και πανηγύρισε, έτσι, την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στον επόμενο γύρο, θα προστεθούν τέσσερις ομάδες από το Champions League, με τις οποίες θα σχηματιστεί η προημιτελική φάση του CEV Cup (συμμετοχή οκτώ συνολικά ομάδων).

Στα μέσα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 16-14, όμως στη συνέχεια, η Γουίντερς μείωσε σε 19-18, με ωραία επίθεση. Μετά από λάθος των γηπεδούχων, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 19-19 και με καρφί της Κούμπουρα, σε 20-20. Η Λαμπρούση σήκωσε «τείχος» και έδωσε προβάδισμα (20-21) στις «ερυθρόλευκες», σε ένα κρίσιμο σημείο, με την Σάλας να «γράφει» το 24-22. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία του, «έβγαλε» καλή άμυνα και κατέκτησε το πρώτο σετ, με 25-22, με την Κούμπουρα!

Με άσσο της Κούμπουρα, ο Θρύλος προηγήθηκε με 3-2, με την Γουίντερς να κερδίζει δύο διαδοχικές επιθέσεις, για το 7-4. Η Σάλας ανέβασε τη διαφορά στο +4 (6-10), η Κούμπουρα «χτύπησε» ξανά, για το 11-7, όμως οι Τσέχες ισοφάρισαν σε 16-16 και στη συνέχεια, προσπέρασαν (22-21). Οι «ερυθρόλευκες», ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω, ισοφάρισαν σε 22-22, με την Σάλας, η οποία έκανε και το 24-23 και το 25-23 (0-2), με δύο διαδοχικά πλασέ!

Στη συνέχεια, ο Λορέντζο Μιτσέλι προχώρησε σε αλλαγές, δίνοντας «ανάσες» στις βασικές αθλήτριες του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 21-18, η Χριστοδούλου μείωσε σε 21-19, με άσσο, όμως η τσεχική ομάδα έκανε το 25-20 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Τα κορίτσια του Λορέντζο Μιτσέλι ωστόσο δεν άφησαν αυτήν την εξέλιξη να τις επηρεάσει και στο τέταρτο σετ επιβλήθηκαν με 25-18 για να πανηγυρίσουν έτσι και τη νίκη μαζί με την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα σετ (1-2): 22-25, 23-25, 25-20

Ο Ολυμπιακός με 2 νίκες, αλλάζει το ελληνικό ποδόσφαιρο!

Πόσο θα αλλάξουν οι συνθήκες για το ελληνικό ποδόσφαιρο στην Ευρώπη, εάν ο Ολυμπιακός κάνει το «2 στα 2» στο Conference League;