Αυτογκόλ ο Μαυροπάνος, αλλά πρόκριση με ανατροπή για την Στουτγκάρδη

Η Στουτγκάρδη βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Πάτερμπορν εξαιτίας του αυτογκόλ του Μαυροπάνου, αλλά έκανε την ανατροπή και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Με απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά η Στουτγκάρδη επικράτησε με 2-1 της Πάτερμπορν κι έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Γερμανίας.

Το απίθανο αυτογκόλ του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου στο 4ο λεπτό του πρώτου αγώνα της φάσης των «16» έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, που για 86 λεπτά κρατούσαν στα χέρια τους το «εισιτήριο» για τους «8», αλλά η ομάδα της Bundesliga δεν είχε πει την τελευταία της λέξη στην «Χομ Ντελούξ Αρένα».

Λίγο πριν τη μεσαία γραμμή κι αρκετά πλάγια ο Μαυροπάνος επιχείρησε να γυρίσει τη μπάλα προς τον τερματοφύλακα των «Σουηβών», ο οποίος ήταν εκτός θέσης και με τον τρόπο αυτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0.

Στο 86΄ ο Ζιλ Ντίας έφερε το ματς στα ίσια, ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκιρασί έστειλε τη Στουτγκάρδη στον επόμενο γύρο του θεσμού.