Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Η Μόντσα έκανε «πάρτι» στο Τορίνο κόντρα στην Γιουβέντους (0-2)

Μετά τον διασυρμό της Μίλαν από τη Σασουόλο με 5-2, η Μόντσα σόκαρε τη Γιουβέντους και επικρατώντας στο Τορίνο με 2-0, ανέβηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας αφήνοντας πίσω της τη «Μεγάλη Κυρία».

Με δύο εντυπωσιακά και αναπάντεχα αποτελέσματα άνοιξε το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής της Serie A για την Κυριακή (29/1), καθώς μετά από την εκκωφαντική 5άρα της Σασουόλο επί της Μίλαν στο «Σαν Σίρο» και η Γιουβέντους γνώρισε απρόσμενη ήττα από τη Μόντσα με 2-0 εντός έδρας.

Νέα βαθμολογική απώλεια για τη «Μεγάλη Κυρία», μετά την ισοπαλία της περασμένης εβδομάδας απέναντι στην Αταλάντα. Σπουδαίο «διπλό» για τους φιλοξενούμενους που έφτασαν τους 25 βαθμούς και την 11η θέση, αφήνοντας τους «μπιανκονέρι» στους 23 και την 13η θέση.

Τσουρία και Μότα τα γκολ για τη Μόντσα, που «χτύπησε» δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο και διαχειρίστηκε το προβάδισμά της έκτοτε.

Στο 18′ ο Χοσέ Ματσίν βρήκε με υπέροχο τρόπο τον Τσουρία ο οποίος βρήκε δίχτυα από δύσκολη γωνία κι έγραψε το 0-1

Οι γηπεδούχοι όπως ήταν λογικό ανέκαμψαν, έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο η Μόντσα ήταν εκείνη που σκόραρε και διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Μότα να διαμορφώνει το 0-2 στο 39′, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).