Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού (96-79)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 96-79 του Άρη για την 12η αγωνιστική της Basket League, παίρνοντας «εκδίκηση» για την ήττα του πρώτου γύρου.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Άρη με 96-79 για την 12η αγωνιστική της Basket League, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι από το ξεκίνημα όπου προηγήθηκε με 19-0 και παίρνοντας τη ρεβάνς για την ήττα στην πρεμιέρα το πρωταθλήματος. Κορυφαίοι για τους «πράσινους» οι Γκουντάιτις με 16 πόντους και Γουόλτερς με 15.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν ιδανικό για τον Παναθηναϊκό και καταστροφικό για τους φιλοξενούμενους, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 19-0 εκμεταλλευόμενοι τη μεγάλη αστοχία του Άρη. Το πρώτο καλάθι για τους «κιτρινόμαυρους» ήρθε λίγο μετά τα μέσα της περιόδου και μετά από 10 άστοχα σουτ, με τον Σανόγκο. Ένα καλάθι του Μήτρου-Λονγκ και ένα τρίποντο του Χάγκινς διαμόρφωσαν το 24-7 του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σαφώς καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας τη διαφορά στους 10 (24-14), με ένα τρίποντο του Πακ, με τον Μπέικον να αναλαμβάνει δράση και με δύο σερί καλάθια να κάνει το 31-17. Ο Χάγκινς μείωσε σε 33-21, με το «τριφύλλι» στη συνέχεια να τρέχει ένα σερί 12-2, χτυπώντας κυρίως στον αιφνιδιασμό μέσα από την καλή του άμυνα και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό στο +21 και το σκορ στο 45-34.

Το δεύτερο μέρος ήταν τυπική διαδικασία και για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τη διαφορά μέχρι και το +29 (61-32). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό και επέτρεψαν στον Άρη να μειώσει σε 63-44 με επιμέρους σκορ 2-12. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα δικό του σερί 7-0, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει την ομάδα του Ράντονιτς μπροστά με 72-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά είχε συνεχόμενα «σκαμπανεβάσματα» με τον Γκουντάιτις να συνεχίζει να σκοράρει στο καλάθι του Άρη ασταμάτητα και τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν τις δικές τους στιγμές, κυρίως πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Η διαφορά κατέβηκε αρκετά στα τελευταία λεπτά, με το «τριφύλλι» και λόγω των αλλαγών να χάνει τον ρυθμό του, αλλά να φτάνει εύκολα στη νίκη με 96-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 45-34, 74-49, 96-79