Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Αρμάνι Μιλάνο – Μονακό 79-71: Επέστρεψε από την «κόλαση» η Αρμάνι

Πραγματοποιώντας μια απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, η Αρμάνι Μιλάνο, επέστρεψε από το -12 και κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Μονακό.

Η Αρμάνι Μιλάνο πραγματοποίησε μια απίθανη ανατροπή από το -12 στα τελευταία 4 λεπτά της αναμέτρησης απέναντι στη Μονακό και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 79-71, στερώντας την ευκαιρία από τους Μονεγάσκους να ανέβουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας της Euroleague.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη της ιταλικής ομάδας στη διοργάνωση, που σήμερα δεν είχε στην άκρη του πάγκου της τον Έτορε Μεσίνα εξαιτίας μίας ασθένειας. Οι γηπεδούχοι με ένα απίθανο επιθετικό ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του ματς και με ένα σερί 19-0 γύρισαν «τούμπα» το ματς και πήραν μια σπουδαία νίκη.

Στο 10-5 έπεσαν οι Μονεγάσκοι (5-2 εντός και 5-3 εκτός έδρας), με τους Μάικ Τζέιμς και Ελί Οκομπό να ξεχωρίζουν, αλλά από εκεί και πέρα τον Σάσα Ομπράντοβιτς να μην έχει πολλά να κρατήσει από αυτή τη βραδιά. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Μπίλι Μπάρον με 23 πόντους.

Αρμάνι Μιλάνο (Φιορέτι): Ντέιβις 14 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό, Μήτρου-Λονγκ 5 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Τονούτ, Μέλι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπάρον 23 (2/6 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρίτσι 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χολ 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χάινς 6 (5 ριμπάουντ), Φόγκτμαν 1

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 3 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οκομπό 16 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Λόιντ, Μπλόσομγκεϊμ, Μακουντού, Ντιάλο 10 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μορμάν, Μοτιεγιούνας 9 (6 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 9 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (6/14 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη)

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 34-47, 51-62, 79-71

Περισσότερα σε λίγο…

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 92-58: Την «έλιωσε» και πάει στη Βαρκελώνη για τον τελικό πρόκρισης!

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την Μπαρτσελόνα με 92-58 και η πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι, που θα γίνει στη Βαρκελώνη στις 8/5