Ζαλγκίρις – Αναντολού Εφές 60-86: «Αλωσαν» το Κάουνας οι Τούρκοι

Η Αναντολού Εφές επικράτησε στο Κάουνας της Ζαλγκίρις με 86-60 και πέτυχε την 7η νίκη της σε 12 αναμετρήσεις στη φετινή Euroleague.

Εχει πάρει… φόρα και δεν σταματάει πουθενά η Αναντολού Εφές. Η τούρκικη ομάδα επικράτησε με 86-60 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας για την 12η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 5η συνεχόμενη και 7η συνολικά στη φετινή διοργάνωση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπομπουά, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, έχοντας 5/8 τρίποντα, αλλά κα 7 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν επίσης και ο Βασίλιε Μίτσιτς (19 πόντους), ενώ 17 είχε ο Κλάιμπερν. Από τους ηττημένους «διασώθηκε» ο Κάβανο με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν γρήγορα με 15-8, με την τούρκικη ομάδα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (25-19). Στη δεύτερη περίοδο οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν με 29-24 και 33-24, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 33-31, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο στο 33-33.Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 39-35, αλλά σε εκείνο το σημείο η Εφές ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και άρχισε να κυριαρχεί στις δύο πλευρές του παρκέ. Από το -4 βρέθηκε γρήγορα στο +5 (44-39) και λίγο αργότερα στο +13 (57-44), με την τούρκικη ομάδα να μπαίνει στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα 15 πόντων (63-48). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Εφές να επικρατεί με 86-60 και να συνεχίζει την ανοδική της πορεία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 33-33, 48-63, 60-86

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 4 (5 ασίστ), Γκιεντράιτις 4, Χέιζ 4, Καλνιέτις, Σμιτς 8 (5 ριμπάουντ), Μπιρούτις , Μπραζντέικις 9, Κάβανο 15 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λελεβίτσιους, Μπουτκεβίτσιους 7 (2/3 τρίποντα), Ουλάνοβας 9 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 20 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μπράιαντ 2 (4 ριμπάουντ), Ιλιάσογλου, Κλάιμπερν 17 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Τέιλορ , Πλάις 7 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μίτσιτς 19 (3/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Εμπαγιέ 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πολονάρα (4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 6 (3 ριμπάουντ), Ντάνστον 6 (5 ριμπάουντ)

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε