Βόννη – ΑΕΚ 80-72: Πλήρωσε την τρίτη περίοδο και έμπλεξε

Η ΑΕΚ τα έκανε θάλασσα στην τρίτη περίοδο και μοιραία ηττήθηκε από τη Βόννη με 80-72, με την Ένωση να είναι πλέον με την πλάτη στον τοίχο για την πρόκριση.

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε η ΑΕΚ στην «Telekom Dome» όπου ηττήθηκε με 80-72 από τη Βόννη για την τέταρτη αγωνιστική του BCL.

Η Ένωση ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο… άργησε να βγει στο παρκέ, κάτι που της κόστισε ουσιαστικά τη νίκη. Οι «κιτρινόμαυροι» έπεσαν πλέον στο 1-3, με τους Γερμανούς να ανεβαίνουν στο 3-1 και τα πράγματα δυσκολεύουν πάρα πολύ για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Όπως και στα Λιόσια, ο Σορτς ήταν αυτός που πλήγωσε ανεπανόρθωτα την ΑΕΚ καθώς πέτυχε 27 πόντους ενώ είχε και 4 ασίστ. Για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη 17 πόντους είχε ο Στρέλνιεκς και 16 ο Φρέιζιερ, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να αποφύγει την ήττα ο Δικέφαλος.

Ντέρμπι ήταν το ματς μέχρι το ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ. Μετά το αρχικό +3 της ΑΕΚ (6-9, 3′) η Βόννη πήρε προβάδισμα με 25-20 (12′) και πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα ενός πόντου (39-38).

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Ένωση προηγήθηκε (39-40), αλλά οι Γερμανοί πάτησαν γκάζι και βρέθηκαν στο +15 (59-44, 27′), λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Έκτοτε διαχειρίστηκαν άψογα το ματς, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να επιστρέψει στο παιχνίδι και το τελικό 80-72 να την φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση.

Τα δεκάλεπτο: 19-17, 39-38, 63-50, 80-72

Βόννη (Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χερέρα 4, Μάλκολμ 7 (1), Μόργκαν 11 (2), Σορτς 27 (10/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κέσενς 1, Κράτζερ 7 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τάντα 3, Γουίλιαμς 9 (3/4 τρίποντα).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 16 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μίτσελ 13 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Πετρόπουλος, Στρέλνιεκς 17 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές), Γουίλιαμς 11 (3), Φλιώνης 6 (2), Κόνιαρης, Μάντσεν 3, ΜακΓκρίφ 4 (1/7 σουτ), Μάιλς 2, Περσίδης, Ξανθόπουλος

LIVE: Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ

Παρακολουθήστε live στις 21:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ για το Game 2 των play offs της Euroleague. Τηλεοπτικά από Novasports Prime.