Βαλένθια – Ρεάλ Μαδρίτης 73-80: Η «βασίλισσα» πήρε τον ισπανικό «εμφύλιο»

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τον ισπανικό εμφύλιο, επικρατώντας εκτός έδρας της Βαλένθια με 80-73.

Με πρωταγωνιστή τον Μούσα, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εκτός έδρας της Βαλένθια με 80-73 για την 9η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 6η νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Από τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 4-5, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαν Ρόσομ με 17 πόντους.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που μετά τις Αρμάνι, Εφές και Αλμπα, νίκησε και την Βαλένθια, επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Εκτός από τον Μούσα, εξαιρετικός ήταν επίσης ο Ντεκ, που είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους είχε ο Κορνίλιε. Από την Βαλένθια, διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Ντούμπλιεβιτς (15π.) και Χάρπερ (11π.).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-5, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν στο +11 (22-11). Η Ρεάλ συνέχισε με το πόδι καρφωμένο στο γκάζι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (31-19).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μαδριλένους να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 16 (37-21). Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 8 πόντους (39-31), με τη Ρεάλ, όμως, να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο στο +10 (41-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν συγκεντρωμένοι και κρατούσαν με άνεση μια διαφορά άνω των 10 πόντων, με τους παίκτες του Τσους Ματέο μάλιστα να φτάνουν στο +16 (56-40). Η Βαλένθια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 59-46 που ήταν και το σκορ περιόδου.

Μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου η Ρεάλ ήλεγχε το παιχνίδι (68-56), με τη Βαλένθια, όμως, στο τελευταίο κομμάτι να εκμεταλλεύεται τα λάθη και τη χαλάρωση των φιλοξενούμενων και να μειώνει ακόμα και στους τρεις (74-71).  Η Ρεάλ ωστόσο με ένα σερί 6-0 έφτασε στο 80-71 και έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των «νυχτερίδων», με τους Μαδριλένους να παίρνουν τη νίκη με 80-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 31-41, 46-59, 73-80

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.