Μεγάλη νίκη και βήμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό (34-24)

Οι Ερυθρόλευκοι νίκησαν την Σλομπόντα Τούζλα για το EHF European Cup με 34-24 και έκαναν σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον 3ο γύρο.

Πραγματοποιώντας μια σπουδαία εμφάνιση, η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού «ισοπέδωσε» 34-24 την Σλομπόντα Τούζλα στο κλειστό της Ηλιούπολης κι έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον τρίτο γύρο του EHF European Cup.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην ομάδα της Βοσνίας, πήρε προβάδισμα +8 από το πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια, πανηγύρισε τη νίκη στην Ηλιούπολη με 10 γκολ διαφορά!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε δύο φορές πίσω (0-1, 1-2) από την Σλόμποντα, όμως ισοφάρισε (1-1, 2-2), με ισάριθμα τέρματα του Βέμπερ, με τον Καραμπουρνιώτη να δίνει προβάδισμα 3-2, με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών. Μοντόρο και Νιόκας ανέβασαν τη διαφορά στο +2 (4-2, 5-3) για τον Θρύλο, με τον Γάλλο να σκοράρει ξανά, για το +3 (6-3, 6:10). Στο 14:30, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +4 (11-7), με γκολ του Βέμπερ στην κόντρα και στη συνέχεια, έφτασαν στο +6 (13-7), με τους Μοντόρο και Παπαδόπουλο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν με το πόδι στο «γκάζι» και στο 23:20, με εξαιρετικό σουτ του Σλαβούλιτσα, πήραν «αέρα» οκτώ γκολ, πετυχαίνοντας double score (16-8). Στο 29ο λεπτό, η ομάδα της Βοσνίας, εκμεταλλευόμενη το «μπλακ άουτ» του Ολυμπιακού, μείωσε σε 16-14, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με γκολ του Παπαβασίλη «μπήκε» ο Θρύλος στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας 17-14 (32:02), με τον Νιόκας να ανεβάζει ξανά το σκορ στο +4 (19-15). Στο 38ο λεπτό, ο Μιχαηλίδης «βρήκε» δίχτυα για το 20-16, με τον Μοντόρο να πραγματοποιεί εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια, για το 22-19. Ο Παπαδόπουλος, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, «έγραψε» το 23-20, με τον Νιόκας να «χτυπάει» ξανά, για το 24-20 (43:10).

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν… στροφές και έφτασαν και πάλι στο +5 (25-20), με τον Παπαδόπουλο στην κόντρα, με τη συμπλήρωση 45 λεπτών! Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν την κυριαρχία τους και με δύο γκολ του Παπαδόπουλου στην κόντρα, προηγήθηκαν με +7 (28-21) στο 51ο λεπτό, με τον Μοντόρο να σκοράρει με έξυπνη λόμπα, για το 29-22. Στο 54ο λεπτό, ο Γκράτζαν «εκτόξευσε» ξανά τη διαφορά στα οκτώ γκολ (30-22), με τον Νιόκας να σκοράρει δύο φορές, για το +10 (32-22, 26:00) του Ολυμπιακού, ο οποίος επικράτησε με 34-24.

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Νιόκα 7, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής 1, Βέμπερ 6, Πασσιάς, Μοντόρο 4, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο, Γκράτζαν 2, Μιχαϊλίδης 1, Μπάουερ.

Σλόμποντα: Σάζιτς Ζ., Ντραγκίσεβιτς, Μεχίναγκιτς 1, Βούγιοβιτς 5, Σούχονζιτς 1, Οβτσινα 3, Τζούκιτς 3, Μπαριακτάροβιτς, Σάζιτς Ρ., Πίριτς 2, Μπίλινα 2, Μίλκουνιτς, Μπέσιτς 4, Γιούσιτς, Σίσκουζιτς 3, Μποροζάν.

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.