Μπακς – Νικς 119-108: Ο… σχεδόν «τριπλός» Γιάννης οδήγησε τα «ελάφια» στο 4Χ4

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι εκπληκτικός, «άγγιξε» το triple-double (30/14/9) και οδήγησε τους Μπακς στη νίκη επί των Νικς με 119-108.

Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα… Ο Greek Freak ήταν για άλλη μια φορά «μυθικός» και παρότι το παιχνίδι με τους Νικς δεν ήταν τελικά τόσο εύκολο όσο φάνταζε, οι Μιλγουόκι Μπακς κατάφεραν να επικρατήσουν με 119-108 και να φτάσουν τελικά στο 4Χ4.

Τρομερός  Γιάννης Αντετοκούνμπο σε ακόμη ένα ματς, έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και άγγιξε το triple-double, καθώς για μια ασίστ δεν τα κατάφερε, ολοκληρώνοντας έτσι τον αγώνα με 30 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Οι Μπακς μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο ξεκίνημα και πήραν ένα καλό προβάδισμα 8 πόντων με το… καλησπέρα. Ο Γιάννης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής και με συνεχόμενα καρφώματα στη δεύτερη περίοδο, έδωσε στα «ελάφια» ένα προβάδισμα εννιά πόντων, το οποίο ωστόσο οι Νικς το «έκοψαν», καθώς οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με μια διαφορά μόλις έξι πόντων (59-53).

Τα «ελάφια» είχαν καλό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και έτσι συνέχισαν να έχουν μια απόσταση ασφαλείας από την ομάδα της Νέας Υόρκης. Ο Αντετοκούνμπο πήρε και πάλι τις πρωτοβουλίες που χρειαζόταν η ομάδα του, οι Νικς δεν μπόρεσαν να φέρουν το παιχνίδι ποτέ στις 2-3 κατοχές και έτσι οι Μπακς έφτασαν στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-24, 59-53, 96-85, 119-108

Μιλγουόκι Μπακς: (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Άλεν 17 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 30 (10/16 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 2 λάθη σε 38:55), Λόπεζ 14 (0/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Κάρτερ 14 (4/11 τρίποντα), Χόλιντεϊ 16 (4/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πόρτις 12 (4/13 σουτ, 12 ριμπάουντ), Χιλ 12 (2), Νουόρα (0/6 σουτ), Μάθιους 2, Ιμπάκα 2

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»