Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Με ανατροπή η Λάτσιο (2-1) – Αυτοκτόνησε η ΑΕΚ Λάρνακας (3-3)

Η Λάτσιο κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Μίντιλαντ και να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου. Παρ’ όλο που προηγήθηκε με 2 γκολ, η ΑΕΚ Λάρνακας ήρθε ισόπαλη με τη Ντιναμό Κιέβου δεχόμενη την ισοφάριση στο 90′.

Ανατροπές, ματσάρες και πολλά γκολ περιλάμβανε το μενού στα παιχνίδια της ζώνης των 19:45 στο Europa League. Στην Ιταλία η Λάτσιο αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από την Μίντιλαντ, κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς και να πάρει τη νίκη που την έφερε στην κορυφή του ομίλου.

Στον Β’ όμιλο, πραγματοποιήθηκαν δύο καταπληκτικά παιχνίδια, που μάλιστα ολοκληρώθηκαν και με το ίδιο σκορ (3-3). Η ΑΕΚ Λάρνακας υποδέχθηκε την Ντιναμό Κιέβου σε μια αναμέτρηση που πολύ πιθανό να έκρινε την 3η θέση του ομίλου. Οι Κύπριοι προηγηθήκαν με τον Άλτμαν, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν λίγο πριν το ημίχρονο με τον Βάνατ.

Στην επανάληψη, Λόπεζ και Άλτμαν έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ, αλλά οι Ουκρανοί κατάφεραν να φέρουν και πάλι το ματς στα ίσα με γκολ του Χαρμάς στο 82′ και στο 90′.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ζυρίχη – Μπόντο Γκλιμτ 2-1 (67′ Μπορανιζάσεβιτς / 45+1′ Πελεγκρίνο)
Αϊντχόφεν – Άρσεναλ 2-0 (55′ Φέρμαν, 63′ Ντε Γιονγκ)

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕΚ Λάρνακας – Ντινάμο Κιέβου 3-3 (26′ 72′ Άλτμαν, 53′ Λόπες / 45′ Βάνατ, 82′ 90′ Γκάρμας)
Φενέρμπαχτσε – Ρεν 3-3 (42′ Βαλένσια, 82′ Ζάιτς, 88′ Μορ / 5′ 30′ Γκουιρί, 16′ Τεριέ)

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Λουντογκόρετς – Μπέτις 0-1 (56′ Φεκίρ)
27/10 22:00 Ελσίνκι – Ρόμα

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μάλμε – Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 0-2 (10′ Τεούμα, 42′ Αμάνι)
Ουνιόν Βερολίνου – Μπράγκα 1-0 (68′ πεν. Κνόκε)

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Λάτσιο – Μίντιλαντ 2-1 (36′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 58′ Πέδρο / 8′ Ίσακσεν)
27/10 22:00 Στουρμ – Φέγενορντ

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League