Αλέξανδρος Νικολαΐδης: Όταν έγραψε ιστορία σε Αθήνα και Πεκίνο

Πίσω αφήνει τη δική του υπογραφή στον ελληνικό αθλητισμό

Θλίψη σε όλη την Ελλάδα έχει σκορπίσει η είδηση του θανάτου του Αλέξανδρου Νικολαΐδη, η οποία ήταν ακόμη πιο σοκαριστική λόγω του τρόπου με τον οποίο γνωστοποιήθηκε.

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 43 ετών, νικημένος από μια σπάνια μορφή καρκίνου.

Πίσω αφήνει τη δική του υπογραφή στον ελληνικό αθλητισμό μέσα από τις μεγάλες επιτυχίες του στο Τάε Κβον Ντο, με το οποίο κατάφερε να διακριθεί σε διεθνές επίπεδο.

Κορυφαίες εξ αυτών τα δύο αργυρά μετάλλια στην κατηγορία των 80+ κιλών στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας και τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Πεκίνο (2004 και 2008 αντιστοίχως).

Το μετάλλιο στην Αθήνα

Ειδικότερα, η πρώτη φορά που ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης ανέβασε την Ελλάδα στο βάθρο ήταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, όταν στις 29 Αυγούστου του 2004 αγωνίστηκε στον τελικό του αγωνίσματός του κόντρα στον Νοτιοκορεάτη Μουν Ντάε-σανγκ, για να κατακτήσει τελικά το αργυρό μετάλλιο για την πατρίδα μας.

Στον ημιτελικό είχε πετύχει σπουδαία νίκη επί του Ιορδανού Ιμπραχίμ Καμάλ, εξασφαλίζοντας το πρώτο ολυμπιακό μετάλλιο της καριέρας του.

Η διάκριση στο Πεκίνο

Τέσσερα χρόνια αργότερα, στο Πεκίνο, ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης επιβεβαίωσε ότι ήταν ένας από τους κορυφαίους αθλητές του τάε κβον ντο, φθάνοντας για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων, κατακτώντας και πάλι το αργυρό μετάλλιο, μετά την ήττα του από τον Νοτιοκορεάτη Ντομίνγκ Τσα.

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.