Τρίτη νίκη για τον Ολυμπιακό στη Λαμία

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, επικράτησε με 3-1 σετ του ΑΟ Αιγάλεω και ολοκλήρωσε με το απόλυτο την παρουσία της στο φιλικό τουρνουά της Λαμίας.

Με «τρία στα τρία» ολοκλήρωσε την παρουσία της στο τουρνουά της Λαμίας η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες», που αγωνίστηκαν με βασικό λίμπερο την νεαρή Αντωνακάκη, επικράτησαν με 3-1 σετ (20-25, 25-15, 25-17, 25-12) του ΑΟ Αιγάλεω, στο τρίτο και τελευταίο «τεστ» στην Λαμία.

Τα κορίτσια των «ερυθρόλευκων», με «όπλο» το μπλοκ (16, επτά η Γιώτα) και πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 21 πόντους (15/29 επ.), κυριάρχησαν κόντρα στην ομάδα των δυτικών προαστίων και παρότι έχασαν το πρώτο σετ, έκαναν την ανατροπή και πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στην πόλη της Φθιώτιδας, μετά το 3-0 επί της Λαμίας και το 3-0 με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός, ο οποίος μέτρησε εννιά άσους (τέσσερις η Κούμπουρα) στο ματς, ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, από το ξεκίνημα έως το φινάλε, όμως στη συνέχεια, παρουσίασε άλλο πρόσωπο, βελτιώθηκε και ήταν αισθητά ανώτερος κόντρα στο Αιγάλεω. Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 21-13, κάνοντας το 1-1 με 25-15, ενώ στο τρίτο, προηγήθηκαν με 16-11 και 21-14 των τυπικά φιλοξενούμενων, περνώντας στη συνέχεια μπροστά (2-1) με 25-17. Το τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός το «καθάρισε» σε 21 λεπτά, αφού προηγήθηκε με 21-5 του αντιπάλου, πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με σκορ 3-1 (21-12).

Τα σετ: 20-25, 25-15, 25-17, 25-12

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσους, 48 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλου, ενώ οι πόντοι του Αιγάλεω από 5 άσους, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου.

Ολυμπιακός (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 13 (3/6 επ., 3 άσοι, 7 μπλοκ), Γουίντερς 10 (9/29 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ.-27% άριστες), Όλμπρεχτ 8 (4/10 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (6/7 επ., 1 άσος), Γενιτσαρίδη 7 (5/27 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 38% υπ.-38% άριστες) / Αντωνακάκη (λ., 47% υπ.-33% άριστες), Κούμπουρα 21 (15/29 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Συριστατίδη 1 (1/2 επ.), Χατζηγρηγορίου, Εμμανουηλίδου 1 (1/5 επ.), Σάλας

ΑΟ Αιγάλεω: Βλάχου 2 (1/5 επ., 1 άσος), Μελετιάδη 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδη 9 (5/17 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ντεκανί 4 (4/28 επ., 35% υπ.-24% άριστες), Σιμανίκοβα 2 (1/19 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ.-22% άριστες), Πετοβάρι 24 (21/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Λίρα (λ., 33% υπ.-11% άριστες), Διώτη 2 (2/6 επ.), Ντρέμπελα, Μάρκου (λ.)

«Τρέλα»: Οι πανηγυρισμοί των Ερυθρόλευκων για την ιστορική πρόκριση (pics+vids)

Οι Ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League, με τους παίκτες της πειραϊκής ομάδας να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την θρυλική πρόκριση.