Εύκολη νίκη για την «Ένωση» (79-63)

Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλή στην πρεμιέρα της στην Basket League κόντρα στην Καρδίτσα που νίκησε εύκολα με 79-63.

Η ΑΕΚ με καταπληκτικούς τους Φρέιζερ και Μίτσελ νίκησε εύκολα τη Καρδίτσα στο πρώτο παιχνίδι της ιστορίας της στην Basket League με 79-63.

Το ματς ξεκίνησε με την Καρδίτσα να είναι ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά αφού προηγήθηκε με 5-9 όμως η Ένωση πάτησε το γκάζι και εξαφανίστηκε αφού έκανε ένα σερί 16-0 και το τέλος της περιόδου είχε σκορ 23-11.

Ο ρυθμός της ΑΕΚ δεν έπεσε ούτε και στη δεύτερη περίοδο αφού με τρίποντο του Παπαδάκη το σκορ έφτασε στο +21 (39-18) και (45-24) με το ημίχρονο να κλείνει με 49-27 με τους φίλους της ΑΕΚ να είναι εντυπωσιασμένοι από την εικόνα της ομάδας τους.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Καρδίτσα να εκμεταλλεύεται την χαλάρωση της ΑΕΚ και να μειώνει αρχικά 61-48 με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 64-50.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ενδιαφέρον για λίγα λεπτά αφού η Καρδίτσα έφτασε στο 70-63 όμως ο Φρέιζερ ξεκόλλησε την ΑΕΚ και το ματς κύλησε ομαλά με σκορ 79-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 49-27, 64-50, 79-63.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.